Stop Nowemu Porządkowi Świata – 07.03.2012

w programie:

 • gość w studio: Dariusz Brzozowiec- rozmowa o nowej ekonomii i systemach barterowych
 • gość w studio: Michał Orzechowski- rozmowa na temat: kto wywołał ostatni konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Gruzją
 • rozmowa telefoniczna z Maciejem Lisowski (Fundacja Lex Nostra) – o problemach z wymiarem sprawiedliwości
 • wykład Marcina Dachtery — zakazana wiedza. Czy grozi nam III wojna światowa.
Ten wpis został opublikowany w kategorii 3. Śr: Stop Nowemu Porządkowi Świata, Archiwum audycji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Stop Nowemu Porządkowi Świata – 07.03.2012

 1. Ja pisze:

  Jeśli nawet uzyskamy informację o liczbie przedsiębiorców to należałoby od tej wartości odjąć tzw „samozatrudnienie”- to osoby pracujące w korporacjach na podstawie umowy cywilno-prawnej. Niestety dla nas statystyka pogarsza się. Dla korporacji natomiast jest to bardzo wygodna sytuacja np zmiejsza się obsada kadrowa do obsługi pracowników etatowych, a poza tym mają dużą swobodę w pozbywaniu się pracowników itp.

 2. Maniek pisze:

  Wszystko dobrze,pięknie w wykładzie o ekonomii i o systemie długu, ale nie tak do końca jest to poprawnie wyjaśnione i przedstawione a raczej jest bardzo błędnie, co wprowadza wielu ludzi w błąd i może być elementem budowania ogólnej dezorientacji . System pieniężny system odsetkowy nie powoduje tego, że długu jest więcej niż banknotów w obiegu. Może istnieć „pieniądz bezodsetkowy” a i tak będzie więcej wirtualnego, wykreowanego pieniądza w obiegu niż banknotów.Załóżmy, że Maniek ma 100 złotych i pożycza to 100 złotych Ziutkowi, Ziutek kupuje za te pieniądze obligacje wypuszczone przez jakieś przedsiębiorstwo. 100 złotych w obiegu wykreowało już 200 złotych długu, może nawet więcej , jeśli Ziutek dostanie
  za kupione obligację jakąś premię z zysku przedsiębiorstwa i tak ze stu złotych podaż pieniądza urosła do ponad 300 złotych. Jak duże rozmiary przyjmie taki proces kreacji
  pieniądza określa w ekonomii mnożnik kreacji pieniądza. Opisuje on naturalne zachowania ludzkie i nie ma tu znaczenia , czy będą odsetki , czy nie będzie, długu zawsze będzie więcej niż realnej gotówki w obiegu. To co powoduje , że jeden system pieniężny jest bardziej efektywny od drugiego i nie przynosi ludziom płaczu , zgrzytania zębów i cierpienia to jest system ,w którym baza monetarna , czyli agregat M0 (em zero) jest stały, czyli w obiegu zawsze jest stała ilość gotówki.Takim systemem ze stałą bazą monetarną jest system oparty na srebrze , złocie, czyli pieniądz kruszcowy. Stała baza monetarna gwarantuje to, że pieniądze nie będą dmuchać baniek spekulacyjnych tylko będą inwestowane , tam gdzie są najlepsze pomysły na inwestycje. W takim systemie nie można dmuchać balonów spekulacyjnych , bo jeśli komuś da się kredyt na budowę fabryki , to nie dostanie ich deweloper chcący budować mieszkania na spekulacje ,bo kasy już po prostu nie będzie,albo będzie za droga.w przypadku pobierania odsetek za pożyczone pieniądze. Mało kasy wysoka cena, spłata kredytów dużo podaż pieniądza spada (nie mylić podaży z poziomem bazy monetarnej). W systemie ze stałą podażą pieniądza zaistnienie kryzysów dla całej gospodarki jest mało prawdopodobne. Ludzie zyskują poprzez rosnącą moc nabywczą pieniądza, za jednostkę można coraz więcej kupić.
  Przyczyną sukcesu lokalnych walut nie jest brak pobierania odsetek ale stała baza monetarna.
  System odsetkowy nie jest grą o sumie zero, czyli taką , gdzie jeden wygrywa 5 złotych to drugi przegrywa 5 złotych. Przy stałej bazie monetarnej nawet jak się płaci odsetki to jednostka pieniądza ma coraz większą moc nabywczą bo znajduje pokrycie w coraz większej liczbie wyprodukowanych dóbr i za jednostkę można kupić coraz więcej.

Podpowiedź: aby mieć własny avatar w komentarzach zarejestruj się w serwisie Gravatar.