Alternews – 15.10.2013

Alternews – prowadzi Janusz Zagórski.

20 thoughts on “Alternews – 15.10.2013

 1. W sprawie Ikonowicza – Panie Januszu, jak tak można…? 🙁
  Złamał prawo, więc wymierzono mu karę. Żeby on jeszcze złamał prawo, które jest idiotyczne i nie powinno mieć miejsca w normalnym kraju, to bym go nawet bronił. Ale zakpił sobie z prawa własności właściciela kamienicy, pobił go a później jeszcze zignorował wyrok sądowy w swojej sprawie… a to zdaje się nie są „bzdurne” sprawy, prawda? Czyli tym samym mamy popierać łamanie prawa, nieprzestrzeganie umów, nawet jeśli jest to w imię obrony biednych? Nie powiem, inicjatywę miał szlachetną – ale dobrał złe metody do jej uskutecznienia. W taki sposób to my nigdy nie „wychowamy” sobie normalnego, odpowiedzialnego społeczeństwa.
  Żółta kartka ode mnie dla Pana 😉

 2. Dobrze, że temat łupków w alternews jest aktualny.
  Co zamiast łupków?
  – Głęboka Geotermia (którą niszczy szczelinowanie) jest w stanie w sposób czysty dostarczać w pasie naszej szerokości geograficznej – energię cieplną prosto z ziemi.
  Małe rozproszone elektrownie. 7 stanowisk zabezpieczyłoby np. energetycznie Warszawę.
  – Podziemna gazyfikacja węgla metodą dwukomorową, z wykorzystaniem CO2 za który Polska ma płacić kary i opłaty za emisję, lub pompować w glębę (!!!!????).
  Kaloryczność węgla w tym procesie jest zwielokrtotniona, więc zasoby polskiego węgla wzrastają o dziesiątki razy. Technologia zamknięta – czysta.

  Do tego fotowoltaika, małe wiatraki i jesteśmy potęgą energetyczną bez łupków i atomu – promowanych przez looby Chevronu i francuskiego przemysłu atomowego – komuś trzeba opchnąć złom III generacji…

  „Profesor Bohdan Żakiewicz uruchomił na całym świecie ponad 60 unikalnych technologicznie projektów związanych z górnictwem i energią. Jest właścicielem aż 348 patentów i know-how! Umożliwiły one znaczne obniżenie kosztów przedsięwzięć i radykalnie zwiększyły wykorzystanie zasobów. Za najważniejsze dla ludzkości można uznać jego opracowania pozwalające na sięgnięcie do taniej, w pełni odnawialnej i absolutnie czystej energii w ilościach o parę rzędów przekraczających potrzeby.”

  B. ważny wykład prof Bohdana Żakiewicza nt. temat:
  http://www.youtube.com/watch?v=IbAPuukmZfc

 3. Cytat z aktu naomancyjnego prof. Żakiewicza do nagrody Nobla 2010 w dwóch kategoriach: pokojowej i ekonomii inżynieryjnej.:
  „Nominujemy emerytowanego profesora Bohdana Macieja Żakiewicza do Nagrody Nobla za zasługi dla światowego pokoju i dobrobytu ludzi w skali globalnej poprzez radykalne makroekonomiczne i technologiczne innowacje w energooszczędne górnictwo, które otwiera nowe globalne zasoby energetyczne. Stworzył on pragmatyczne podstawy i metody obniżenia liczby ofiar śmiertelnych w górnictwie, a także drastycznej redukcji zanieczyszczeń górnictwa i produkcji energii bez negatywnych skutków dla środowiska czy dodatkowych obciążeń finansowych dla zaangażowanych krajów.”

  „Pokój światowy i dobrobyt ludzi w znacznym stopniu zależy od tanich, trwałych i odnawialnych źródeł energii. Powszechne są opinia i wspólne żądanie żeby zachować zdrową, czystą i nieskażona planetę. Ta idea nie jest nowością dla Bohdana Żakiewicza, kontynuującego wsparcie tych idei przez zastosowanie nowoczesnych technologii, jak również wdrażającego innowacyjne systemy energetyczne. Powinien on być przykładem dla rządów i ludności świata, zwłaszcza teraz, gdy świat zmaga się w walce z kryzysem ekonomicznym.”

  „Takim śmiałym i bezkompromisowym odkrywcą i pomysłodawcą jest prof. Bohdan Maciej Żakiewicz – autor i główny wykonawca wielu niezwykle ważnych przełomowych technologii wydobycia, konwersji i utylizacji rozmaitych bogactw jak węgiel, siarka, metan, ropa naftowa, ciepło geotermalne, etc.”

  http://www.knowmore.pl/nauka/nagroda-nobla-dla-polski

 4. @ aid pisze :

  ” Do tego fotowoltaika, małe wiatraki i jesteśmy potęgą energetyczną bez łupków i atomu ”

  Odnośnie fotowoltaiki i wiatraków ?

  Przez okres jesienno-zimowo-wiosenny baterie słoneczne nie dają prądu. Dzisiaj moje dwie 100 Watowe baterie z amorficznego krzemu dają tyle prądu, że żarówka od latarki ledwo co świeci !!!
  Przez 6-m-cy z baterii nie ma prądu ! Zaczynają dobrze działać dopiero w marcu gdy natężenie światła wynosi 600-800 W/m2

  Kilkanaście wiatraków, które widzę na horyzoncie od kilku dni też się nie kręci, bo jest za słaby wiatr.

  W tym momencie zapotrzebowanie na energię w kraju wynosi 15 tys. megawatów. W szczycie ok. 20 tys. megawatów, a w zimie jeszcze wzrośnie.

  Przelicz teraz jaki jest udział wiatraków i baterii słonecznych w produkcji prądu np. na dzień dzisiejszy i najbliższe jesienno-zimowe miesiące ?

  Praktycznie żaden !

  Rozbudowa systemów baterii fotowoltaicznych w skali globalnej nie ma sensu ponieważ poniesione koszty do zysków są niewspółmierne, a i tak przez 6-m-cy coś musi zapewnić dostawy prądu.

  Wiatraków przynajmniej w mojej okolicy pojawiło się w ostatnich kilku latach ok. 50.
  I co z tego ?
  Czy, cena prądu z tego powodu spadła choć o jeden grosz ?

  To są wszystko kiepskie technologie…..

  A, nawet jakbyś wymyślił genialne źródło energii, to nikt Ci nie pozwoli je zastosować.
  Dlaczego ?
  Dlatego, że nawet Twoi sąsiedzi i znajomi, którzy pracują w energetyce będą strajkować i bojkotować, bo zostaną bez pracy i przymierać będą głodem.

 5. PIOTREK pisze….. Jasne sprecyzowanie — poprawności politycznej jest b . widoczne i co tu dużo gadać dokładnie POwskie.

 6. @Astre
  czy oglądałeś wykład prof. Żakiewicza?
  Fotowoltaika i wiatraki mogą być tylko dodatkiem,
  Przy jego technologii – możemy eksportować enargię na zewnątrz.

  BTW. gdyby fotowoltaika nie niała sensu w naszej stefie klimatycznej
  tak racjonalna firma jak IKEA nie zaczynałaby masowej sprzedaży paneli.

  „Na Wyspach komplet paneli dla typowego domu kosztować ma 5,7 tys. funtów (czyli ok. 28,7 tys. zł).
  To dość sporo, ale eksperci przypominają, że dzięki urządzeniu trzyosobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie do 770 funtów (ok. 3,9 tys. zł) – zauważa dziennik.”
  http://www.sfora.biz/IKEA-chce-zarobic-na-ekologii-Zobacz-co-bedzie-sprzedawac-a60092

  Ale to naprawdę poboczny i marginalny temacik w kontekście tego o czy mówi Żakiewicz.

 7. Co do energii słonecznej czy wiatrowej to tak jak już Astre poniekąd stwierdził – słońce nie świeci 24/7, podobnie wiatr nie wieje z odpowiednią siłą 24/7. Największym energetycznym problemem jest jej magazynowanie. Nie jesteśmy w stanie np. efektywnie zmagazynować nadwyżki pozyskanej latem energii ze słońca, by wykorzystać ją zimą, kiedy tego słońca nie ma lub jest go niewiele (a zapotrzebowanie na energię jest większe jeśli myślimy o ogrzewaniu elektrycznym budynku). Dlatego jesteśmy skazani póki co na energię ze stałego źródła – a takim już są np. źródła geotermalne.

  Przy czym jesteśmy „skazani” nie tylko przez niski rozwój technologii w tej dziedzinie a też w dużej mierze (a może przede wszystkim) przez lobby energetyczne, z którym socjalistyczne państwo nawet nie walczy a wręcz je umacnia. Na genialne źródło darmowej energii zdaje się wpadł już długie lata temu Nikola Tesla ale koncerny energetyczne oczywiście nie pozwoliły na jego rozwój i jakikolwiek większy rozgłos:
  http://www.youtube.com/watch?v=mN4_oRqWOqs
  Można też o nim i jego wynalazku poczytać np. w 41 numerze Nexusa.

 8. @aid

  „BTW. gdyby fotowoltaika nie niała sensu w naszej stefie klimatycznej
  tak racjonalna firma jak IKEA nie zaczynałaby masowej sprzedaży paneli.”

  Przypomnę tylko, że IKEA jest szwedzką firmą. Szwecja to obecnie kraj mocno socjalistyczny, ocierający się wręcz o totalitaryzm (czyli taki można by powiedzieć wzór do naśladowania dla UE):
  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/szwedzkie-panstwo-opiekuncze-i-eugenika/0kc0x
  Dzisiaj panele słoneczne są popularne bo nam je wciska właśnie Unia różnymi dopłatami czy wręcz stawianymi wymogami odnośnie udziału takich źródeł alternatywnych w produkcji energii ogółem. W takich warunkach chyba trudno o prawdziwą racjonalność 😉
  A najlepsze jest to, że IKEA zaczyna swoją sprzedaż od Wielkiej Brytanii – zaiste upalny i słoneczny to kraj 😀

  W związku z tym moja konkluzja (nie poparta jak narazie żadnymi dowodami, tak sobie tylko „spekuluję”): IKEA sprzedaje panele słoneczne bo pewnie ma za to pewne granty od UE. Unia dorzuci do tego swoją propagandę i „sukces” murowany.
  Przecież już nawet Chińczycy zwietrzyli niezły biznes na tym „frajerstwie” i sami je masowo produkują z przeznaczeniem głównie na eksport do Europy, na co oczywiście UE się wścieka. Przykładowy artykuł:
  http://energetyka.wnp.pl/chiny-krytykuja-ue-za-karne-cla-na-panele-zbadaja-unijny-eksport-win,199223_1_0_0.html

  Pozatym: przecież notorycznie walczymy (znaczy eurobiurokraci to robią) z globalnym ociepleniem – czy to aby nie jest sprzeczny cel z propagowaniem energii słonecznej? 😀

 9. @aid pisze :

  ” gdyby fotowoltaika nie niała sensu w naszej stefie klimatycznej
  tak racjonalna firma jak IKEA nie zaczynałaby masowej sprzedaży paneli”

  Ma sens, ale nie w takiej formie jaką sobie wyobrażasz ?

  Po drugie, to pragnę Ci zakomunikować, bo najwyraźniej nie jesteś zorientowany. Magazyny w Chinach, na Tajwanie są tak zapchane bateriami, że nie mają już co z tym robić. Dotyczy, to baterii monokrystalicznych i polikrystalicznych za wyjątkiem (jeszcze?…!) baterii z amorficznego krzemu.
  Więc IKEA wykupuje w Chinach baterie dosłownie za grosze. Dowala do tego potężną marżę i w nieziemski sposób bogaci się na fakcie masowej wyprzedaży z Chińskich magazynów starych technologii.

  A, za 5,7 tys. funtów, to niech sobie głupi kupi w IKEA taki zestaw !
  Najpierw to zapytaj tych oszołomów o to co pisze Piotrek, czyli problemie magazynowania energii w akumulatorach żelowych.
  Wpierw, aby akumulator żelowy był faktycznie akumulatorem z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy należałoby zdecydowanie obniżyć jego rezystancję wewnętrzną, bo podnieść zdecydowanie jego sprawność. Bo taki wynalazek jak jest sprzedawany o nazwie (akumulator żelowy) , to typowy złom i tam powinien się jak najszybciej znaleźć.
  Ale, za nim się tam znajdzie razem ze starą technologią baterii słonecznych, takie korporacje jak IKEA zarobią na naiwnych miliony dolarów.

 10. PANOWIE
  @ Piotrek i Astre
  dyskusja przypamina rozmowę z programami:
  – program 1 : Nie lubię socjalizmu
  – program2 : Nie lubię paneli słonecznych

  (Choć Pioterk, odniosłeś się choć w jednym momencie do geotermii 😉 )

  WALIĆ panele i IKEA !!!!

  ŻAKIEWICZ!!!!!

  Czy tak trudno obejrzeć wykład?

 11. @Piotrek
  Co do Tesli – jak najbardziej. Czerpanie jej z przestrzeni lub z powietrza jak proponował kolega Tesli ze skandynawii jest możliwe.
  Ale co ma do tego socjalizm? To rząd USA kontrolowany przez JP Morgana i Rockefellera zablokował tanią powszechną technologię, by móc czerpać prywatne – kapitalistyczne – zyski.
  Nie jestem socjalistą !

  😉

 12. @aid pisze :

  dyskusja przypamina rozmowę z programami:
  – program 1 : Nie lubię socjalizmu
  – program2 : Nie lubię paneli słonecznych

  Odp :

  1. Nie interesuje się socjalizmem, ani żadnymi ideologiami (czyt: klatkami umysłu!)
  2. Ani lubię, ani nie lubię paneli fotowoltaicznych.
  Panele fotowoltaiczne posiadam, kupiłem już trzecią generację z tzw. amorficznego krzemu, robiłem masę pomiarów i testów i na podstawie wielu analiz wiem co się z tym da zrobić, a czego się nie da.

  @aid pisze :
  ” WALIĆ panele i IKEA !!!!”

  Odp: to nie są panele IKEA !
  IKEA, to najzwyczajny korporacjonizm (czyt: wyzysk człowieka, przez człowieka)

  @aid pisze :
  ŻAKIEWICZ!!!!!
  Czy tak trudno obejrzeć wykład?

  Odp:
  Żakiewicz, to powinien wpierw przerobić dokładnie temat psychologiczno-socjologicznej mentalności społecznej i systemu Orwellowskiego państwa. A, potem ogłaszać wynalazki !
  Genialnych wynalazków, projektów w samej Polsce jest setki, tysiące.
  A, na całym świecie ? I co z tego ?

  O wynalazkach, to sobie rozmawiać będziemy, ale wtedy jak ta ”cywilizacja” postawiona na glinianych nogach upadnie i narodzi się nowa. Jak ktoś chce budować nowy ”Dom” na fundamentach starego, to wypada mu tylko życzyć szczęścia.

  Tyle w temacie.

 13. @aid

  „Ale co ma do tego socjalizm? To rząd USA kontrolowany przez JP Morgana i Rockefellera zablokował tanią powszechną technologię, by móc czerpać prywatne – kapitalistyczne – zyski.”

  Sam sobie „niechcący” odpowiedziałeś na pytanie (celowo wytłuściłem co potrzeba) 😉
  Może po prostu zbyt wąsko definiujesz ten „problematyczny ustrój” i stąd nasze nieporozumienia 🙂

  Resztę „załatwił” już z Tobą Astre. Żaden z nas nie przekreśla całkowicie pomysłu z fotowoltaiką. Jeśli opanujemy wysoce wydajne magazynowanie energii, wówczas nawet i panele słoneczne będą super – ba! może i nawet lepsze od geotermii, bo „grzebać w ziemi” nie trzeba 😉 Ale narazie jest jak jest…

  Choć co do zdania Astre:
  „Nie interesuje się socjalizmem, ani żadnymi ideologiami (czyt: klatkami umysłu!)” – tutaj mógłbym się chyba kłócić, bo czy ideologię bazującą na wolności można nazwać „klatką umysłu”? 🙂

 14. @Astre
  cywilizacje i imperia już wielokrotnie padały
  i zazwyczaj w kolejnym rozdaniu prym przejmowali ludzie o podobnym mentalu do poprzedników. Jeśli ludzie wrażliwi i empatyczni za każdym razem będą oddawać pole tym bezwzględnym i egoistycznym, czekając na jakieś cudowne odbudowanie się nowej cywilizacji – to raczej znajdą się w malinach a nie krainie harmonii i obfitości.

  Na każdym poziomie widać parcie elity do stworzenia jak największego kolapsu gospodarczo – społecznego, by na zgliszczach zaproponować „nowe” rozwiązania – totalitarny dobrobyt a’la NWO. Są na to doskonale przygotowani a Brzeziński dość jasno dał sygnał, że głównym problemem są aktywni, myślący ludzie.

  Zgodzę się z Tobą, że jeśli na Ziemię rzeczywiście schodzą nowe wibracje i energie, które odsieją niskowibracyjnych – to wtedy można będzie stawiać system od zera na innych zasadach.

  Jeśli jednak taka selekcja nie nastąpi, to ludzie wrażliwi i wyżej wibrujący powinni się wg. mnie czynnie włączyć w przekształcanie tego co jest w coś o wiele sensowniejszego i uświadamiać niżej wibrujących jak to zrobić.

  Nie wiem na jakich przesłankach wygłaszasz tak krytyczne opinie nt. prof. Żakiewicza…? Meritum jego propozycji jest budowanie czystych, rozproszonych, niewielkich elektrowni bazujących na cieple pobieranym z ziemi i czystej gazyfikacji węgla, którego mamy pod dostatkiem. Co w tym jest orwellowskiego – naprawdę nie wiem.

  A co do psychologiczno-socjologicznej mentalności ludzi na Ziemi – jako osoba świadoma zapewne wiesz, że byty inkarnują się tutaj na różnych poziomach rozwoju i przerabiają różne przywiązania – od najprostszych – materialnych – po wyższe jak sprawiedliwosć, duchowość etc. Więc skoro już się zdecydowałeś jako dusza na takie towarzystwo, to z nim współpracuj, na ile to możliwe.

  Nad Żakiewiczem warto się poważnie zastanowić, zamiast robi wojnę o 2 słowa najmniej istotne w temacie. Przy głębokiej geotermii i gaz. węgla – wiatraki i panele to jakieś drobiazgi.

 15. http://www.youtube.com/watch?v=o_NJacxKRH8
  a dlaczego by nie dac w morde przecież to nie jest prawo tylko kodeks interesów dlaczego bohaterem jest żołnierz strzelający w interesie lobby nierządu a zwykły typ dla p. piotra jest przestępcą bo z liścia czy z kujawiaczka przy atakował ,otwierać oczy ,być świadomym a gdzie logika ,za drzwiami bo jak j.ch rekomendował nie łamać prawa ,no cóż za genialny manewr tworców ,ponad epokowy ,to też władcunie dziękczynne dzięki składają i składać powinni i to bez ociągania
  jak to jest że ten jest najemcą a ten tym 2 ,co złomem z łucznika hndlował w betlejem czy w jordani jakiejś a może sędziował mecze na fryzjera lub osądzał ludzi według §-ów

 16. @aid

  Nikt nic nie ma do Żakiewicza ! To ciekawy i twórczy człowiek i oby więcej takich…..
  Problem polega tylko na małym drobiazgu (co próbuję tutaj wyperswadować) – nie jest jeszcze ten czas na high technologie ! W różnych technologiach siedzę od lat. Jakieś 4 lata temu skradziono mi mój pomysł, który co prawda nie wiele, bo ok 50 tys, zł. spowodował oszczędności, ale kasę za to wziął kto inny. A, adwokat powiedział, że to za mała kwota, aby się tym zajmować.

  Mentalność jest największym problem społeczeństwa.
  To na jest przeszkodą w budowaniu prawdziwych i wartościowych struktur cywilizacji, ponieważ jest to iluzja, czyli struktura materii zmysłowej traktowana często jako niepodważalna prawda.

  Co do wspomnianych bytów…
  To fakt, że byty inkarnują tutaj różne….
  Tylko wszystkie byty obowiązuje – prawda…..
  Zrozumienie prawdy- to zrozumienie obfitości, która za tym idzie i dotyczy wszystkich.
  Czyli, jeżeli życie jest grą, to obowiązują w niej pewne reguły.

  @Piotrek

  Wolność jest stanem ”ducha” jak głoszą minimaliści, a w istocie jest stanem świadomości istoty. Na próżno szukać wolności na zewnątrz, ponieważ Horyzont Zdarzeń działa od wewnątrz.
  To tak jakby szukać pestki poza jabłkiem ?
  Wobec powyższego – wolność- w rozumieniu potocznym- jest ideologią.
  Jest substytutem- wolności.

  Tymczasem pozdrawiam

 17. @aid

  „Meritum jego propozycji jest budowanie czystych, rozproszonych, niewielkich elektrowni bazujących na cieple pobieranym z ziemi i czystej gazyfikacji węgla, którego mamy pod dostatkiem. Co w tym jest orwellowskiego – naprawdę nie wiem.”

  To nie pomysły Żakiewicza są orwellowskie tylko świat/system, w którym on te pomysły chce wprowadzić w życie, staje się orwellowski. I on sobie może dalej wynajdywać genialne patenty i rozwiązania, a i tak wszystko zda się psu na budę, bo „system” na to nie pozwoli.
  Dzisiaj rewolucyjne wynalazki i odkrycia przechodzą, że tak to ujmę, „ścisłą kontrolę” przez tzw. elitę, która decyduje który z nich można „puścić w świat” bo nie jest dużym zagrożeniem dla wielkich korporacji, a które bezwzględnie muszą pozostać utajnione czy wręcz niszczone/tłamszone. Dlatego to system trzeba jak najprędzej zmienić a nie przestać słuchać Żakiewicza 😉
  Swoją drogą to energia ze źródeł geotermalnych nie jest jakimś zupełnie nowym odkryciem. Ale dziwnym trafem zdecydowanie więcej nakładów pakuje się w energię słoneczną i wiatrową pomimo ich wyraźnych niedoskonałości (i to nawet nie z winy człowieka ale po prostu natury). Przypadek?

Comments are closed.