I Forum Demokracji Bezpośredniej 3 maja 2019 w Sobótce

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce

3 maja 2019 – Święto Konstytucji

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Sobótka

Mirosław Jarosz

Patronat medialny: NTV

Centrum Konferencyjno – Hotelowe SOBOTEL 55-050 Sobótka k/Wrocławia

Siedziba Projektu Republika Ślężańska ul. Św. Anny 16

Otwarcie Konferencji 11.00 – Zakończenie 19.00

Wstęp Wolny

Wprowadzenie

Przez tysiące lat ludzie szukali sposobu, by bezpośrednio decydować o tym, w jaki sposób mają żyć i swobodnie wyrażać swoje poglądy w tej sprawie. Rzadko się im to w tamtych czasach udawało, choć przykład wieców słowiańskich czy demokracji ateńskiej to wyjątki potwierdzające regułę.

Po załamaniu się systemów monarchicznych nastały systemy demokracji parlamentarnej jako formy demokracji pośredniej, gdzie ludzie raz na kilka lat decydują, kto będzie nimi rządził głosując na partie polityczne i ich kandydatów.

Po ponad 100 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia, jaką jest demokracja parlamentarna, popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określanych jako antysystemowe.

Ludzie głosują na nie i ich radykalne hasła ponieważ widzą, że partie polityczne zarówno te rządzące jak i będące w parlamentarnej opozycji nie reprezentują ich interesów, system jest głęboko skorumpowany a konstytucyjne zapisy w tzw. demokratycznych konstytucjach, iż „władza należy do Narodu” są w dużym stopniu fikcją.

Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Warto brać przykład z tego kraju. Instytucja veta ludowego to swoiste minimum, jakie dzisiejszych czasach nasz ustrój polityczny powinien sobie zafundować.

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak jedynie w sferze politycznej te osiągnięcia techniczne napotkały na opór. A przecież wszechobecna komunikacja przez internet daje olbrzymie szanse na pogłębienie demokracji w kierunku jej bezpośredniości.

W takim na przykład kierunku zmierza Projekt Republika Ślężańska, który postuluje, by mieszkańcy mający czynne prawo wyborcze mogli wyrażać swoją opinię głosując online w czasie transmitowanych na żywo obrad Rady Miasta i Gminy.

W przyszłości może to dotyczyć Sejmu i Senatu, podobnie jak przelewamy pieniądze w banku „przelewać” możemy swój głos – opcje na „TAK”, „NIE” lub „WSTRZYMUJĘ SIĘ”

Wszystko to w czasie rzeczywistym, na co pozwala współczesna technologia.

E-Demokracja, E-Głosowania, Demokracja – Online to szansa dla ludzkości.

To wielki cywilizacyjny postęp. To podążanie zmian społecznych i politycznych za zmianami technologicznymi. To podstawa nowych ustrojów politycznych w całym demokratycznym świecie. Alternatywą jest postępujący obecnie chaos, który jak to znamy z historii zostanie zastąpiony przez mniej lub bardziej ukryte autokratyczne, autorytarne a nawet dyktatorskie systemy. To wreszcie spełnienie konstytucyjnych zasad większości państw na naszej planecie, że władza należy do narodów i społeczeństw. Czas ludziom oddać władzę.

I Forum Obywatelskie

Demokracja Bezpośrednia

Kierunki reform ustrojowych w Polsce.

Celem Forum jest podsumowanie wiedzy, jaką posiadamy na temat demokracji bezpośredniej. Wskazanie na techniczne, społeczne i polityczne możliwości przyjęcia tego typu rozwiązań w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z E-Demokracją.

Zapraszamy naukowców, prawników, polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy, blogerów, programistów, wszystkich zainteresowanych rozwojem demokracji w Polsce.

Forum odbywa się w szczególny dzień 3 maja, w Święto Konstytucji, które jak wiemy obchodzimy na cześć uchwalenia pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji i będzie miejscem ważnych prelekcji, wykładów, prezentacji.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych posiadających wiedzę i popierających tę ideę do zgłaszania swoich ewentualnych wystąpień na tym Forum.

Wśród gości konferencji będą między innymi: prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, prof. Krystian Complak – konstytucjonalista – nagranie wideo, dr hab. Zdzisław Ilski, dr Jarosław Sachajko i Robert Majka (posłowie na Sejm RP), Jerzy Zięba – nagranie wideo, Hubert Czerniak (kandydat do PE), Wojciech Dobrzyński z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, Paweł Nogal, Robert Fiałek (programista komputerowy). Forum poprowadzi Janusz Zagórski.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy zarówno do udziału jako uczestnicy jak i jako prelegenci!

Wstęp wolny!

Program poniżej

Zapraszamy !

Projekt Republika Ślężańska

Telewizja NTV, Fundacja Alterpedia

Janusz Zagórski

Zgłoszenia i informacje pod adresem: forumdemokracjabezposrednia@gmail.com

Robocza wersja Programu:

11.00

Uroczyste otwarcie Forum – Janusz Zagórski i przedstawiciele Fundacji Alterpedia

11.05

Wypowiedź Burmistrza Sobótki – Mirosława Jarosza

11.20

Wypowiedź Przewodniczącej Rady Miasta – Hanny Piwowarskiej(?)

11.30

Wystąpienie programowe Demokracja Bezpośrednia – Projekt Republika Ślężańska

a zmiany cywilizacyjne – Janusz Zagórski

12.00

Demokracja szlachecka w Polsce przed rozbiorami – dr hab. Zdzisław Ilski

12.50

Dlaczego demokracja bezpośrednia ? – Paweł Nogal

13.10

Utopia czy szansa? Demokracja bezpośrednia w Polsce – Prof. dr Mirosław Matyja

14.00

Kierunki przemian demokratycznych w Polsce – poseł Jarosław Sachajko

14.30

Przerwa obiadowa

15.15

Nagrania wideo z wypowiedzi specjalnie na I Forum Demokracja Bezpośrednia

(Prof. Krystian Complak, dr hab. Artur Ławniczak, Jerzy Zięba)

16.00

Czy Polacy mogą rządzić się sami – Hubert Czerniak

16.20

Poseł Robert Majka – czynami mierzmy postawy prospołeczne

16.40

Demokracja polityczna a demokracja gospodarcza – Wojciech Dobrzyński (NISS)

17.10

Wikikracja – grupowe zarządzanie społecznością – Robert Fiałek

Eksperyment z ćwiczeniem samozarządzania poprzez internet

18.00

Doświadczenia z lokalną demokracją – przykłady ze świata

18.20

Dyskusja

19.00

Podsumowanie – Zakończenie

Zapraszamy!

 

 

5 thoughts on “I Forum Demokracji Bezpośredniej 3 maja 2019 w Sobótce

 1. Na wszystko można spojrzeć inaczej, z innej perspektywy i wtedy pojawia się nam zupełnie NOWY OBRAZ tego samego, i tak np. WOŚP można postrzegać, jako coroczną akcję dobroczynną, lecz można też spojrzeć na to wydarzenie w inny sposób, mianowicie taki, że wszystkie te tzw. „rządy”, łącznie z obecnym, nie były na tyle kumate, żeby przez 27 lat wymyślić coś lepszego, niż publiczne ŻEBRANIE o pieniądze i robienie z tego fety.
  Jednak, jak na intelektualnie ograniczonych, to zadziwiająco długo utrzymują się przy „władzy”, prawda? 🙂 Jak to jest możliwe, że wręcz niemożliwe jest pozbycie się takich intelektualnych cieniasów?
  Odpowiedź staje się prosta, gdy spojrzymy na życie TYLKO przez pryzmat INTERESU bo wszystko inne (czyli wszelkiej maści ideologie itp. brednie) ma ZASŁONIĆ to PROSTE SPOJRZENIE na życie. Wtedy pojawia się nam NOWY OBRAZ życia – zaczynamy dostrzegać SPRZECZNOŚĆ INTERESÓW pomiędzy INTERESEM SPOŁECZNYM, którym jest życie w POKOJU i dobrobycie oraz INTERESEM WOJENNYM, który istnieje na tej planecie od zarania dziejów, dla którego WOJNY są RYNKIEM SPRZEDAŻY a wiemy przecież, że ŻADEN INTERES istnieć nie może, bez SPRZEDAŻY bo brak sprzedaży oznacza BANKRUCTWO KAŻDEGO INTERESU
  (czy teraz łatwiej zrozumieć to diabelskie parcie do… w wykonaniu tych marionetek?)

  Jeśli w ten sposób spojrzymy na świat, to widzimy, że TEORIĘ mówiącą o istnieniu państw, demokracji i demokratycznych rządów, można WŁOŻYĆ POMIĘDZY BAJKI, gdyż to by oznaczało, że istnieją rządy, które – działając w interesie społecznym – potrafiły OPRZEĆ SIĘ temu odwiecznemu, ludobójczemu interesowi, a to jest po prostu BZDURA, co pokazuje historia tej planety!
  David Icke mówił, żeby nie patrzeć na tych, którzy dzisiaj są, a jutro ich nie ma, tylko na tych, którzy są ZAWSZE. A kto jest zawsze? Czy wojny są zawsze? Są, a jeśli są wojny, to znaczy, że MUSZĄ ISTNIEĆ ci, którzy z nich żyją i tak „ustawili” życie na planecie, że WSZYSTKO kontrolowali, lecz którzy nie byliby w stanie nad nami PANOWAĆ, gdyby nie mieli realizujących ich interesy MARIONETEK, które odgrywają nam TEATRALNE ROLE tzw. „demokratycznych rządów państw”, aby nasza świadomość zbiorowa podporządkowywała się temu teatrowi. Tę kontrolę JUŻ UTRACILI i to, co obserwujemy, to jest próba odzyskania jej a to jest WYKLUCZONE

  Żeby np. móc WPROWADZIĆ PATRIOT Act i rozpocząć te tzw. „wojnę z terroryzmem”, urządzili widowisko TEATRALNE na oczach całego świata, mordując niewinnych ludzi.
  A w jakim celu urządzili TEATR podczas WOŚP-u? Wprowadzenie JAKICH OGRANICZEŃ chce tym USPRAWIEDLIWIĆ ta ZAKONSPIROWANA PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA odgrywająca TEATRALNĄ ROLĘ tzw. „państwa prawa” bo to, że w PANICE szukają „jakichś sposobów”, to widać przecież gołym okiem…

 2. „Kilkuset morderców rządzi Polską” – słyszymy w wywiadzie z Wojciechem Sumlińskim: https://www.youtube.com/watch?v=Lr2xIbLaX7s – z którego dowiadujemy się, że służby, to PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA, która zorganizowała sobie „eldorado” w Polsce, żyjąc KOSZTEM SPOŁECZEŃSTWA.

  Z kolei Janusz Korwin Mikke przytacza anonimową wypowiedź jednego z tych morderców, który miał powiedzieć:

  TAK – MACIE RACJĘ – za KAŻDĄ WIĘKSZĄ AFERĄ STOJĄ SŁUŻBY SPECJALNE, ale NIGDY TEGO NIE WYKRYJECIE bo GDYBY TO GROZIŁO TO SŁUŻBY UCIEKNĄ SIĘ KŁAMSTW, POMÓWIEŃ, SZANTAŻÓW a w OSTATECZNOŚCI DO FIZYCZNEJ LIKWIDACJI
  (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=T7QpNSNlXWo )

  No i MAMY PRZYKŁAD DZIAŁANIA SŁUŻB, które – aby POMÓWIĆ ludzi odsłaniających ich ZBRODNIE na Narodzie Polskim, mordują kolesia, aby w ten sposób WZBUDZIĆ w SPOŁECZEŃSTWIE WSPÓŁCZUCIE dla kryminalistów, tworzących tzw. „struktury państwa prawa” i działających NA SZKODĘ społeczeństwa oraz aby móc ROZPOCZĄĆ MEDIALNY ATAK na tych, którzy MÓWIĄ PRAWDĘ o sytuacji w Polsce i DEMASKUJĄ ich bestialstwo.

  Technika ich kłamstw jest typową, żydowską techniką POMAWIANIA, która polega na tym, żeby z BANDYTY- AGRESORA robić OFIARĘ NAPAŚCI a z OFIARY NAPAŚCI robić BANDYTÓW którymi trzeba się „zająć” dla DOBRA SPOŁECZEŃSTWA.

  To jest dokładanie TA SAMA technika, jaką stosują wobec nas Żydzi, którzy – żeby móc na doszczętnie zniszczyć – przyprawiają nam twarz morderców, a z siebie robią ofiary, czyli OBRACAJĄ OBRAZ RZECZYWISTOŚCI „do góry nogami”…

 3. O „barbarzyńskim ataku na synagogę”: https://www.youtube.com/watch?v=tGJcVfSmHY0 – mówi Maciej Maciak, no i oczywiście słyszymy – bo jakżeby inaczej – że ten ktoś, kto „zaatakował kamieniem” synagogę, był – uwaga – chory psychicznie! 🙂

  Ja zapytam inaczej, mianowicie zastanówmy się nad tym KTO na tym ataku „ZYSKAŁ” a „KTO STRACIŁ”?! 🙂 Oczywiście ewidentna STRATA jest po stronie tzw. „psychicznie chorego” społeczeństwa, natomiast ZYSK jest po stronie „zaatakowanych przez to psychicznie chore społeczeństwo” Żydów, prawda?
  Wystarczy więc „zatrudnić” odpowiednich delikwentów, lub zlecić to służbom (bo informacja o dalszych losach tego delikwenta może być równie „spreparowana”, jak ten rzekomy „atak na synagogę”) i:

  TAK SIĘ WŁAŚNIE TWORZY z BANDYTÓW OFIARY a z OFIAR PSYCHICZNIE CHORYCH AGRESORÓW których TRZEBA POZAMYKAĆ DLA DOBRA OGÓŁU! 🙂

  z reguły potrzebne jest do tego „odpowiednie prawo” i w TYM CELU KONIECZNA jest tego typu zaplanowana PROWOKACJA, z której robi się „przypadkowe zdarzenie”! 🙂

  A ILE to RAZY słyszeliśmy o tym, że jakieś tam tzw. „biuro poselskie” zostało oblane farbą, albo że jakimś tam „zacnym” posłom, „ktoś” podrzucił na wycieraczkę odchody ludzkie… itd.? CZY TO NIE JEST TA SAMA ANALOGIA?! 🙂

  Więc znowu – kto mógł być REALNYM SPRAWCĄ tego typu „barbarzyńskich ataków na biura poselskie”, o których słyszeliśmy wielokrotnie?

  No więc KTO DZISIAJ może być PRAWDZIWYM SPRAWCĄ tych „barbarzyńskich ataków” na jakichś tam innych „dygnitarzy”, którzy od lat działają na szkodę społeczeństwa polskiego ??
  Jak z AGRESORA zrobić OFIARĘ a przy tym OFIAROM „zamknąć usta psychiczną chorobą”?! I co? Czy ZNOWU nie słyszymy o jakimś „psychicznie chorym”, który ZAGRAŻA… no właśnie – komu?! 🙂
  Odpowiedzmy sobie ZNOWU na pytanie KTO STRACIŁ a KTO ZYSKAŁ na takim czynie?

  Dzisiaj słyszymy o tzw. „groźbach” kierowanych pod adresem tzw. „prezydentów”, no więc KTO NAPRAWDĘ MOŻE BYĆ AUTOREM tego typu „gróźb”?! Społeczeństwo, czy ci, którzy w PANICE przed ZDEMASKOWANIEM ich przed społeczeństwem, robią z siebie rzekome OFIARY?! 🙂 tak więc:

  Kiedy słyszymy te tzw. „informacje”, to NATYCHMIAST ZASTANAWIAJMY SIĘ KOMU ONE SŁUŻĄ, tzn, KTO ZYSKUJE na nich a KTO NA NICH TRACI i wtedy WSZYSTKO STAJE się JASNE – wiemy KTO NAPRAWDĘ jest ich AUTOREM! 🙂

  a teraz:
  WYOBRAŻAMY SOBIE ŚWIAT w KTÓRYM KŁAMSTWO NIE MA ŻADNEJ RACJI BYTU BO KAŻDY KŁAMCA USIŁUJĄCY OSZUKIWAĆ SPOŁECZEŃSTWO STAJE NAGI W PRAWDZIE – NAGI DOSŁOWNIE i wtedy KAŻDY WIDZI że MA DO CZYNIENIA z KŁAMCĄ widząc TOTALNEGO NAGUSA! 🙂

  Wyobraźmy sobie, że w mechanizm samoorganizacji w Polsce jest WBUDOWANY taki PUBLICZNY WYKRYWACZ KŁAMSTW który ZMUSZA KŁAMCÓW do ROZBIERANIA SIĘ DO NAGA! 🙂
  A teraz wyobrażamy sobie, jak wszystkie służby, Policja i cała ta telewizja staje w TOTALNEJ i DOSŁOWNEJ NAGOŚCI wobec społeczeństwa i SPOWIADA się NAM PRZED KAMERAMI z tych WSZYSTKICH KŁAMSTW bo nie mają dokąd uciec i gdzie ukryć się przed tym mechanizmem wyjawiania prawdy…

 4. Oto powszechnie znane w Polsce słowa:
  „są tacy – to nie żart – dla których jesteś wart, mniej niż ZEROOOOO, mniej niż ZEROOOOO, mniej niż ZEROOOOOO… ” – utwór ten, który został PODYKTOWANY przez BOGA komuś, kto uwierzył, że jest tzw. „artystą” i wszystko, co „skomponuje”, jest dziełem jego „ziemskiego intelektu”, mówi właśnie o takich „zawodowych macherach od losu – specjalistach od…”

  Ci wszyscy „zawodowi macherzy od losu” UWIERZYLI, że TY – istota ludzka zamieszkująca te planetę – jesteś TAK intelektualnie PRYMITYWNĄ ISTOTĄ, że oni („macherzy od losu”) są w stanie WCISNĄĆ Ci KAŻDY KIT i WMÓWIĆ Ci, że ten KIT jest PRAWDĄ a Ty jesteś ZBYT GŁUPIĄ istotą, aby mieć ZDOLNOŚĆ do SAMODZIELNEJ OBSERWACJI rzeczywistości i WYCIĄGANIA z tej obserwacji SAMODZIELNYCH WNIOSKÓW, czyli że – INTELEKTUALNIE – jesteś właśnie takie „MNIEJ NIŻ ZERO”! – pomimo „zaliczonej matury na…”! 🙂

  Ale nie ma się czym przejmować, ponieważ BÓG w innym DYKTOWANIU, które w Polsce zostało przetłumaczone, jako „nieoczekiwana zamiana miejsc”, ZAPOWIEDZIAŁ tym pyszałkom – „zawodowym macherom od losu (innych istot)” – jak OSTATECZNIE SKOŃCZĄ…
  🙂

  więc:
  BEZ OBAW – UFAJ TYLKO BOGU!!! bo BÓG WSZYSTKO KONTROLUJE i TYLKO CI WSPOMNIANI MACHERZY (od losu innych istot) SĄ NA TYLE GŁUPI i ŚLEPI aby TEGO NIE DOSTRZEC!!! 🙂

Comments are closed.