Otwarte Forum Tematyczne – 12.06.2017

W czasie II Konferencji naukowej „Człowiek – Żywność – Zdrowie”, która odbyła się w dniach 23 – 25 marca 2017 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wystąpił rektor tej uczelni   prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka z prezentacją – „Wykorzystanie biosubstancji zawartych w jajach kurzych”. Było to podsumowanie badań przeprowadzonych na szeroką skalę nad właściwościami odżywczymi i prozdrowotnymi jaj kurzych. Efekty okazały się wręcz sensacyjne…


W sposób szczególny ruch optymalnych i organizacja Optymalni świętowała 80 – rocznicę urodzin dr Jana Kwaśniewskiego, twórcy głośnej diety  żywieniowej nazwanej jego nazwiskiem. W sali Muzeum w Lublinie na Zamku, gdzie znajduje się wielkie dzieło Jana Matejki – Unia Lubelska dyskutowano o potrzebie ratowania zdrowia Polaków, zmianie wzorców cywilizacyjnych dających szanse ludzkości na przeżycie w trudnych wręcz przełomowych czasach.


„Czas słuchania samego siebie”-  to tytuł rozmowy jaką Krystyna Maciąg prowadzi z Mariuszem Alinem w Studio NTV we Wrocławiu.


Ekipa NTV po raz kolejny odwiedza Krosno. Oto pierwszy odcinek materiałów nagranych i zmontowanych przy współpracy z Jarosławem Kasprzakiem. Seminarium pt.: „Borelioza”  – maj 2017 –  PWSZ im. St. Pigonia w  Krośnie – Otwarcie seminarium.


 

5 thoughts on “Otwarte Forum Tematyczne – 12.06.2017

 1. @Biosubstancje zawarte w jajach kurzych.
  Interesujący materiał.
  Chętnie wysłuchał bym wykładu Pani dr Pauliny Nowickiej podkreślającego znaczenie owoców w roli nutraceutyków, ale chyba największe zaciekawienie budzi we mnie prelekcja dr Anny Żołnierzyk obejmującą insekty jako alternatywne źródło składników odżywczych.
  Czy dysponują Państwo innymi zapisami z tegorocznej konferencji i planowane jest ich dalsze udostępnianie ?

 2. @Seminarium „Borelioza”
  Słuchając słów Pana profesora Romana Kołacza opisujących, tytułem wstępu jako skuteczną metodę zapobiegania zakażenia boreliozą świadome unikanie kontaktu z nosicielem, zaczęło docierać do mnie, iż niedawno czytałem artykuł w jednej z lokalnych gazet internetowych, iż w najbliższej mi okolicy istnieje największe w kraju skupisko zainfekowanych kleszczy.
  „…
  Szacuje się, że na terenie Mazowsza zakażonych tą bakterią jest już 30-40% pajęczaków. Z badań prowadzonych przez naukowców z SGGW wynika, że najwięcej kleszczy z boreliozą w Warszawie jest w Lesie Kabackim i Lesie Bielańskim – mówi mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW
  …”
  [Za artykułem „SGGW: Aż 40% kleszczy w Lesie Kabackim ma boreliozę” z dnia 30.05.2017 opublikowanym w gazecie internetowej haloursynow.pl]

  Okalający południową część dzielnicy Las Kabacki jest na prawdę bardzo popularnym miejscem codziennych wypraw mieszkańców sąsiadujących osiedli.
  Mam nadzieję, iż pogoda nie pozwoli na podwyższoną aktywność i skończy się tylko na ostrzeżeniach.
  Trzymam też kciuki za tym, by towarzyszące często bywalcom ładu domowe zwierzaki nie sprowadziły zainfekowanych kleszczy do osiedlowych zieleńców i ogródków. Czytałem, iż jedna tylko samica może w kilka dni złożyć kilka tysięcy jajek, co może doprowadzić tę plagę niemalże do progów naszych mieszkań.

  Ciekaw jestem dalszych informacji co do opinii obejmującej aktualny stan zagrożenia, form zapobiegania i metod leczenia farmakologicznego za seminarium w PWSZ, na których to publikację kolejnych odcinków oczekuję.
  Po raz kolejny gratuluję bardzo interesującego i rzeczowego materiału.

  Tak by the way. Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW urządza comiesięczne wykłady o charakterze otwartym. Najbliższy wykład będzie miał miejsce 21.06 w Warszawie i będzie obejmował „Alergie pokarmowe a diety eliminacyjne. Korzyści i zagrożenia” Może Was zainteresuje.

  http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/index3.htm

  1. Errata 🙂
   Mam nadzieję, iż pogoda nie pozwoli na podwyższoną aktywność (pajęczaków) i skończy się tylko na ostrzeżeniach.

 3. @Kleszcze – Ixodida i ich środowisko życia
  Na YT udostępniono już wykład otwierający seminarium. Zaskakujące jest to, iż w temacie dotykającym życia pajęczaków wypowiada się botanik. Zaskoczenie jest podwójne, gdyż okazuje się, iż działanie było zamierzone i ma na celu przedstawienie problemu nie z punktu widzenia przedmiotowo skupionego entomologa, lecz osoby zajmującej się inną problematyka, aczkolwiek stałego bywalca siedlisk i regularnego obserwatora żerowania znajdujących się weń kleszczy.
  Wykład Pana dr Dominika Wróbla jako przyrodnika i siedliskoznawcy zdecydowanie powinien spełnić oczekiwania każdego wymagającego słuchacza.
  Jak zwykle przy interesująco prowadzonych prelekcjach ma się wrażenie niedosytu, ale, co można zrobić mając tylko 35 minut …
  Mam nadzieję, iż trafi się kiedyś okazja by zaprosić pana doktora do studia celem rozwinięcia dyskusji w kierunku np. obserwacji nietypowych zachowań ze strony fauny, czy flory – może niekoniecznie w odniesieniu do doświadczeń z kleszczami 😀
  Podsumowując. Jak dla mnie wykład na piątkę 🙂

  W międzyczasie rzuciłem okiem na Program Seminarium i znalazłem informację o sesji Posterowej, której uczestnikami z wykładem „Antybakteryjne substancje roślinne do unieszkodliwiania Borrelia sp.” byli Panowie Grzegorz Bazylak (UMK Bydgoszcz) i Tai-Long Pan (Chang-Gung University Taiwan).
  Czy nadmieniona została także zarejestrowana i będzie udostępniona ?

Comments are closed.