Otwarte Forum Tematyczne – 14.07.2015

Wyjątkowo publikujemy na naszym kanale materiał realizowany (z 15 czerwca 2015) dla firmy SJOS poświęcony zagadnieniom OZE. W studio mgr inż. Piotr Zwoździak z Dolnośląskiej Izby Okręgowej Inżynierów Budownictwa oraz Paweł Slęzak z firmy Vinsar, który przedstawił relację z corocznych specjalistycznych targów INRERSOLAR w Monachium poświęconym pozyskiwaniu energii elektrycznej głównie ze słońca. Dyskusję poprowadził Janusz Zagórski.


Zapis prelekcji Nelly Radwanowskiej wygłoszonej na XIII Harmonii Kosmosu. Tematem przewodnim wystąpienia jest praktyczne użycie i zastosowanie dźwięku w dojściu do zdrowia, harmonii ciała i umysłu.


Wystąpienie w ramach XIII Harmonii Kosmosu – Roberta Wagnera, rolnika ekologicznego, prowadzącego gospodarstwo ekologiczne.


„Nowy Paradygmat Wiedzy” – pod takim tytułem odbył się panel dyskusyjny na I Zlocie Sympatyków NTV w marcu 2014 r. Udział w dyskusji wzięli (od lewej): Włodzimierz H. Zylbertal, Aleksandra Dzięcielska,  dr Mieczysław Cenin i dr Krzysztof Lachowski.


Krystyna Maciąg zaprasza na „Powitanie Jesieni 2015”, cykliczną imprezę, która tym razem jest organizowana w Sobótce u podnóża Ślęży w hotelu Sobotel.

10 thoughts on “Otwarte Forum Tematyczne – 14.07.2015

 1. chciałbym zapytaj o George Paschalidisa.. na rozmowie z Niko byla zapowiedz dalszego ciagu.. rozmowy o Jorgosie P. lub rozmowy z nim samym? czekam i czekam i nie ma nic.. przecież wiedza tego człowieka jest wręcz nie mierzalna .. dlaczego ten temat gdzieś sie zatracił.. ???

  1. Kreatywnie 🙂
   Na przykład mi do głowy przyszło zrobić dodatkową ramkę z pleksą tak by ta zabezpieczała i była w pewnej odległości, np 2cm od ogniwa.

   Lub zależnie od dachu czy gdzie tam masz je zainstalowane. Zamontować ogniwa na poddaszu (pod dachem) a tę część poszycia dachowego zastąpić uchylaną pleksą, nawet na wzór świetlika czy okna. Co by dało kilka korzyści bo raz zabezpieczanie przed brudem i uderzeniami, dwa dostęp, trzy możliwość konserwacji i czyszczenia, no i cztery mniejsze wahania temperatury zimą. Minus, ogniwa i tak się grzeją od słońca i latem nagrzewanie mogło by być kto wie niebezpieczne dla samych ogniw choćby, no i wpływało by negatywnie na pracę, ale to też zachodzi przy zwykłej ekspozycji na światło słoneczne w upał. Warto myślę wziąć to rozwiązanie pod uwagę uwzględniając wentylację latem również z uwagi na fakt że nie tylko grad jest możliwym zagrożeniem, ale huragany, zwykle zalegający zimą śnieg gdzie normalnie nie ma dostępu. No nie drażni oczu dzieci sąsiada by walił który z wiatrówki.

   Tyle mi przyszło do głowy 🙂

   1. Aha, trzeba wziąć pod uwagę że w pierwszym rozwiązaniu gdzie kładziesz na dystansach czy tej ramce zabezpieczającą plekse to odległość powinna być taka by dobrze cyrkulowało powietrze, by nie zrobić tego w układzie zamkniętym, oraz zbyt blisko ogniwa, bo raz będzie parować, a dwa pleksa może się odkształcić od temperatury. Na takich ogniwach na prawdę można smażyć jajecznicę. Całość musi być dobrze pomyślana by znów nie nawiało tam śmieci czy deszcz nie zmniejszył wraz z brudem z czasem dostępu tam pomiędzy.
    Czyli ja to widzę tak, od dołu spora szczelina niech se zasysa powietrze a deszcz spłynie, a od góry zasłonięta blachą, coś jak rynna by nie wlatywała woda i śmieci.

    Nie ważne zresztą pewnie i tak znajdziesz lepszy pomysł 😉 Rolety na pilota z miotełką? hee

   2. SeJa,

    Kilka uwag, do twojego pomysłu.

    Pytanie pierwsze – dlaczego nikt tak nie robi paneli fotowoltaicznych? Bo po pierwsze pleksa odkształca się (płynie) pod wpływem ciepła i wygina tworząc brzydką płachtę. W miejsce pleksy trzeba by zastosować poliwęglan, a to z kolei jest drogie rozwiązanie. Po trzecie każda warstwa ochronna odcina z promieni słonecznych frakcje o największej częstotliwości (ultrafiolet), który decyduje o wydajności ogniwa. Po czwarte ogniwa fotowoltaiczne są już jakoś tam chronione przed drobniejszym gradem. Wniosek końcowy – lepiej wymienić uszkodzone ogniwo (którego prawdopodobieństwo uszkodzenia nie jest wcale takie duże), niż bawić się w osłonki.

 2. odnośnie tej dyskusji o odnawialnej energii OZE: zawiodłem się zdecydowanie, co to zamiast wolności wyboru proponowane dopłaty (czytaj podatki), nowe regulacje. I znowu będziemy zależni a nie niezależni. W innych dziedzinach też może dopłacać?. A gdzie koszty ekologiczne utylizacji instalacji. Wszystko musi się zwracać.

Comments are closed.