Otwarte Forum Tematyczne – 26.04.2017

W dniu 21.04.2017 w gmachu Sejmu odbyło się połączone posiedzenie sejmowych komisji: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska. Wśród krytyków działań rządu zmierzających do nowelizacji prawa w zakresie dopuszczalności GMO na terenie Polski był prof. Leszek Woźniak. Jego głos miał bardzo merytoryczny charakter.


W dniu 21.04.2017 w gmachu Sejmu odbyło się połączone posiedzenie sejmowych komisji: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska. Wśród krytyków działań rządu zmierzających do nowelizacji prawa w zakresie dopuszczalność GMO na terenie Polski była Jadwiga ŁOPATA. Po zakończeniu obrad Komisji krytycznie odniosła się do efektów tego posiedzenia.


Janusz Zagórski przedstawia postać Pawła Góralskiego, którego pasją jest zgłębianie tematu ciemnej materii. W drugiej części nagrania pan Paweł prezentuje ustalenia do jakich doszedł w kwestii ciemnej materii.


W studio NTV dr hab. Piotr Grabowiec z Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego i prowadząca rozmowę Wioletta Aumer. Nasi goście pochylili się nad problemem rasizmu, jego źródłami i wzmożonej obecności w ostatnim okresie tego zjawiska, co wiąże się z kryzysem imigracyjnym za sprawą fali imigrantów. Drugi, jakże istotny aspekt poruszony w rozmowie, także wiążący się z rasizmem to eugenika.


12 thoughts on “Otwarte Forum Tematyczne – 26.04.2017

 1. Jeśli galaktyka jest bryłą sztywną, to prędkość kątowa jest stała, a „kołowa” rośnie…
  Ci naukowcy nie mogą zapuścić prostej symulacji komputerowej ? Nie rozumiem…
  Ja też wymyśliłem ciekawą zależność, akurat dotyczącą silników i żadne czasopisma się tym nie interesują, ntv też nie…
  Proponowałem tez sprostowanie bzdur z innych audycji i nic…
  Nie uzyskałem odpowiedzi co z obiecana nagroda 1000 zł za wyliczenie prędkości punktu na ziemi…

 2. Ciemna materia pomyłką uczonych
  Panie Januszu, pozostaje prosić o więcej czasu antenowego dla takich fascynatów.
  Konstruktywne wykłady mają swój specyficzny urok. Może czasem mogą budzić kontrowersje, ale przynajmniej nie opada przy nich szczęka.

  1. Bardzo ciekawy wykład, tylko nieco niedopracowany. Przede wszystkim brakuje wprowadzenia (choćby z grubsza – pewnych elementarnych pojęć) do tego, o czym mowa dalej, co powoduje, że dla sporej części odbiorców wykład będzie po prostu niezrozumiały. Zwyczajnie nie chwycą idei przekazu.
   Po drugie przedstawiane wyniki obliczeń numerycznych dla przeciętnego odbiorcy (no bo jak mniemam chodzi o popularyzację idei) też są mało czytelne. Świetnie by było, gdyby to wszystko zrobić w postaci symulacji np. w programie Mathematica (Wolframa). To narzędzie o potężnych możliwościach, przy tym dość łatwe w obsłudze i tworzeniu symulacji graficznych.
   Pozwoliłoby to na przedstawienie prezentowanego materiału w sposób znacznie przystępniejszy, gdyż można by utworzyć ruchome animacje w których omawiane parametry można by zmieniać w trakcie jej działania, co pozwoliłoby znacznie lepiej pokazać jaki mają one wpływ na ruch poszczególnych obiektów i zachowanie się całości. Przy czym cały wykład mógłby być bardziej zwięzły i przejrzysty.
   I jeszcze uwaga pod adresem NTV – zamieszczenie tego wykładu w otoczeniu tak ważnych spraw jak walka z GMO, spowoduje, że prawdopodobnie nie zostanie on odpowiednio doceniony i przemknie bez większego odzewu. A szkoda…

   1. obejrzałam se do połowy i powiem że animacja by pokazała wyraźnie błędy w założeniach, a wykresy są do góry nogami względem skalowania 😉 a jeśli ktoś uważa że są prawidłowo to podpowiem że ma błędne liczanki i nie patrzył w nibo

    szkoda że nie rozumieją

   2. ale heca, no ale jakoś mnie ta odwrotność postrzegania wszędzie nie dziwi 😉

    i dziwią się że jakoś coś im nie może się ułożyć w jedną całość… skoro tacy opaczni 😛

   3. to nawet na prezentacji animowanej się musi rozlecieć przy pierwszym obrocie 😉 no na serio podpowiadam.

 3. Wokół rasizmu i eugeniki
  W końcowej części rozmowy Pan dr Grabowiec wskazuje Afrykę jako przykładową dla harmonijnej koegzystencji religijnej.
  Można się z tym zgodzić, ale moim zdaniem tylko w ograniczeniu do mocno homogenicznego kręgu kulturowego.
  Taka możliwość pojawia się w zbiorowisku ludzi z podobnie ukształtowaną osobowością i obejmuje jednostki wychowane w tym samym środowisku, mające podobne potrzeby oraz możliwości ich realizacji. Mówiąc w uproszczeniu, to są ludzie z tej samej ulicy.

  Taka możliwość nie zachodzi natomiast w odniesieniu do obserwowanej obecnie masowej migracji. Różnice w substancji obu ośrodków są aktualnie biegunowe i generują już na wstępie wyraźny a wzajemny szok kulturowy.

 4. mam pytanie do Pana Pawła Góralskiego czy suma mas planet wewnątrz układu jest wprost proporcjonalna do przyspieszenia planet na obrzeżach układu?(a co z tym się łączy) i czy ruch spiralny całego układu oraz planet wewnątrz względem siebie (ponieważ wiadomo ,że wszystkie „elementy ukł.” znajdują się w ruchu spiralnym) i rotacji osi magnetycznych poszczególnych planet podczas obrotu ,nie powodują takiego (czasowego) ułożenia magnetyzmu planet ,że każda kolejna (sumując się z poprzednimi lub wręcz odpychając ) ,az po zewnętrzna planetę powodują „wypychanie” (przyspieszanie) tych zewnętrznych przy każdym kolejnym takim spotkaniu odpowiedniego nachylenia osi i oddziaływania wzajemnego na siebie magnetyzmów planet,….
  czy to powoduje takie przyspieszenie planet zewnętrznych w takim układzie? czy to w ogóle można policzyć?)
  mam nadzieje ,ze moje pytanie jest zrozumiałe? ponieważ jestem w tej kwestii po prostu „zaciekawionym kompletnym laikiem” i ja w swojej głowie wiem o co chce zapytać ale nie wiem czy robię to zrozumiale w swoim prostym rozumieniu rzeczy.
  pozdrawiam serdecznie

 5. przepraszam wkradła sie literówka która zmienia całkowicie sens moich słów 🙂

  //
  Poprawiłem w oryginale.

  Voytek – [Admin]

Comments are closed.