Otwarte Forum Tematyczne – 4.02.2013

Konferencja na temat GMO na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Pokazujemy dwa przeciwstawne wystąpienia, pierwsze, które wygłosił prof. dr hab. Ludwik Tomiałojć oraz drugie lobbujące za GMO, które przedstawił prof. Tomasz Twardowski.

Konferencja na temat GMO na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – dyskusja.

19 thoughts on “Otwarte Forum Tematyczne – 4.02.2013

 1. Panie JAJOGŁOWY czyli fachowcu pożal się boże, NIE znaczy NIE, tyle powinnaś zrozumieć skoro dostałeś dyplom ,pewnie tata świnie poświęcił ,tak to już jest z tymi fachowcami.

 2. bezrobocie można wyregulować po prostu dać ludziom odpocząć już po 50 symbolicznie 51 i puerto rico a młodzi zajęcie będą bez tej sztucznej ambicji wyścigu nawet w piłkce piłkarze występują aktorzą po co głolduijące to to czy nie nażarty a burkina faso w półfinale i pytanko czy cherry tomato to smaczne jest czy nie a celebryci się lansują tyle w temacie j menagunio kazali to podniusł dupe nikt nie chce chyba mi w mówić że mięso przez to nie bedą żreć ooo 2ga spekulacja że chodzi o miske mike
  jak kwiat narodu demonstrował własną suwerenną decyzje w sprawie legalizejszyn nikt nie interesował się i teraz się pali o smaku jagody są nazwy że nie pami9ętam i co teraz co wybrać
  a w czasach ciekawej transformacji pseudo prywatyzacji amfetamina to była druga lokalna waluta
  w tam tym czy tydzień temu w parlamęcie ccczy jakiejś innej smoczej instytucji a może to było instytucie niesamowitą historyje że na doractwie gospodarzenia Grecja oszczedzając 1 euro zwalniała jakieś1.5 coś co jeszcze można po wynaprawiać

 3. Czy ten Tomasz Twardowski świadomie usiłuje robić z ludzi głupców, czy też jest możliwe, że ktoś z tytułem profesora może sam być głupcem?
  Ciekawe jak prezentuje inne tamaty, dla porównania.

 4. „… ktos kto ma 60+ i jest lysy” ma znacznie mniejsza sile przebicia jedynie wtedy, gdy jego argumenty nie sa przekonujace. No i twierdzenie ze 3/4 obywateli zabierajac glos w sprawie nie ma pojecia … ?
  To moje 3 grosze w tej sprawie

 5. Muszę koniecznie zdobyć kompletną informację, nt. co nam robi GMO i ją opublikuję.
  Czytałam ją jakiś czas temu i wiem, że psuje nasz organizm na tyle skutecznie, że nasz rozwój nie jest już możliwy do góry ale w dól. Jak się teraz nie zmobilizujemy to po nas.
  Musimy kombinować jak koń pod górę jak z tego wyjść.
  Dziś nie mogę się tematem zająć bo jadę na pogrzeb.
  Wszystkich serdecznie pozdrawiam.
  Nadszedł czas aby uruchomić te leżące odłogiem szare komórki.

 6. GMO – organizmy genetycznie modyfikowane wypuszczone do środowiska mogą być niebezpieczne bo wykazano że się krzyżują z naturalnymi, oraz wykazano, że toksyny są szkodliwe dla tych co je zjadają. Uważam, że bez długoterminowych badań nie powinny być wypuszczane do środowiska.

  Natomiast organizmy GMO zamknięte w laboratorium i produkujące insulinę dla cukrzyków lub inne leki są konieczne i bardzo dobre dla ludzkości.

  Dodam jeszcze osobistą opinię o GMO jako zaspokojenie głodu na świecie.
  Uważam, że GMO dla rolników afrykańskich jest celowo takie drogie, żeby była fikcyjna zaleta zaspokojenia głodu na świecie, a państwa wysoko rozwinięte nie pozwolą na darmową uprawę żywności w Afryce bo jakby się zaczęła rozwijać, to wzrosłyby ceny surowców, a poza tym po co robić sobie konkurencje?

 7. Słuchałem prof. Twardowskiego ze smutkiem. To najprawdopodobniej uczciwy i rozsądny człowiek „wierzący” w postęp naukowy. Wykształceni ludzie tego pokroju, jakich znam kilku nie sa w stanie przyjąć do wiadomości, że cały dorobek naukowy i technologiczny jest de facto kontrolowany przez garstkę pazernych i pozbawionych etyki hien. Oczywiście od razu włącza się hasło teorii spiskowych ble ble ble…

  Rozumiem to, bo sam tak uważałem.
  Rozwód z piękna wizją szlachetnego rozwoju ludzkości jest bolesny.
  Te gremia, tytuły… mają się mylić, a rację maja mieć jakieś krasnoludki z ulicy?

  Co do rządów motłochu… oczywiście, że jeśli 1 kierowca samochodowy twierdzi, że w szutrowy zakręt trzeba wchodzić dynamicznie, a 100 gapiów powie, że na sprzęgle 5/h to nie znaczy że mają rację. Od tego są fachowcy by przedstawiać propozycje kontolowane przez odbiorców. Jeśli konsumenci nie ufają rozwiązaniom, biorąc pod uwagę argumenty nieuwzględniane przez propagatorów, to DECYZJA powinna należeć do KONSUMENTA. Na tym polega wolność. Moźliwe też, że odbiorca posługuje się innym aparatem poznawczym niż naukowy.
  Jeśli naukowcy są przekonani o doskonałości swoich odkryć w tym GMO – niech długoterminowo testują je na swoich rodzinach i sprawdzą jaki jest wpływ modyfikowanego pożywienia w 2gim – 3cim pokoleniu.

  Łączenie genów owada, rośliny i zwierzęcia – wprowadzanie go do puli ludzkiej genowej i twierdzenie, że wszystko jest dobrze, bo jeszcze nie udowodniono szkodliwości jest jakąś parodią.
  Gen BT wykryto w łożyskach ciężarnych matek.

  To samo z „naukowym” lobbingiem szczepień.
  „Autorytety” murem. A tu proszę:
  (…) Roberts opisała dwa oddzielne spotkania – spotkanie Komitetu Doradczego ds. Szczepionek i innych produktów biologicznych.Konwersacje prowadzone były na naukowym poziomie, między głównymi urzędnikami i naukowymi ekspertami z FDA (Agencja ds. żywności i leków), NIAID (Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych), WHO, CBER (Center for Biologic Evaluation & Research) i innymi, wszyscy przedstawiali dowody albo/oraz potwierdzenia, że szczepionki są niebezpiecznie skażone.

  W naturalnych warunkach nie jest możliwe przeniesienie tych wirusów ze zwierząt na ludzi, niemniej jednak są one sekwencjami kodu genetycznego, który kiedy zostaje zaaplikowany ludzkiemu organizmowi, może doprowadzić do pojawienia się każdej liczby nieprzewidzianych i przeciwnych od założonych, skutków.

  Ponownie potwierdzono, że szczepionki są ‘dziwnie’ skażone przez elementy wirusowych kodów DNA, wiele wirusów i protein. Wyrażono obawę, że mogą one również zawierać priony (maleńkie proteiny odpowiedzialne za nieuleczalne choroby, oraz nieprawidłowości neurologiczne w przypadkach ludzkiego i zwierzęcego organizmu) oraz onkogeny (geny zmieniające normalną komórkę w rakową). Dr. Andrew Lewis z FDA powiedział, że zupełnie nowy małpio-ludzki zmutowany wirus został stworzony podczas procesu przygotowywania szczepionki przeciwko adenowirusowi z adenowirusem – SV40, mieszanką wirusów. Dr. Lewis martwi się również, że „obce komórki DNA” podawane w szczepionkach z dzieciństwa, zawierają wirusowe onkogeny, zdolne do powodowania raka.”

  Ciekawostka dla specjalnie pana prof. Twardowskiego
  leki dla dzieci zakażone śmiertelnym wirusem wypuszczone za zgodą i wiedzą FTA na rynek Europejski i Azjatycki:
  http://www.youtube.com/watch?v=dQd8MqtrVV8

  Na koniec KWESTIA FINANSOWANIA demonstracji…
  Panie profesorze poziom żenady jaki Pana wypowiedź osiągneła jest adekwatny do jej ohydy. To miał być rewanż za finansowanie badań nad GMO i ekspertyz przez mega korporacje? Demonstracja w Wrszawie była organizowana oddolnie. Ulotki, banery, oprawa graficzna, transport był darmowy – włożony w event przez jego uczestników. Celebryci przyszli sami, nie dostali grosza. Ewelina Flinta, Piróg, Doda…

  Doda po udziale w demonstracji i udzielaniu wywiadów
  została zablokowana na Facebooku NA MIESIĄC.
  Nie mogła promować tych treści przez FACEBOOKA !!!!!!!!
  Tak działa system.

  Panie profesorze niech pan zejdzie z Księżyca na Ziemię.

 8. Prof. Sreralini:
  Pracujemy nad wpływem środków chemicznych i GMO na zdrowie ludzi i ich rozrodczość. Dlatego pracujemy z użyciem komórek embrionalnych, ale bez zabijania embrionów, także komórek łożyska. W badaniach używamy bardzo małe, minimalne dawki Roundapu – dokładnie takie same, jak w produktach spożywczych zawierających GMO. Takim rozcieńczonym Roundapem oddziałujemy na żywe komórki. Trzeba wiedzieć, że 80 % roślin modyfikowanych genetycznie, takich jak – kukurydza i soja ma nazwę „Roundup Ready” – ‘Gotowe dla Roundapu”. Rośliny te są zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, by mogły przetrwać mimo wchłonięcia toksycznego Roundapu. 80% modyfikowanych genetycznie produktów spożywczych, pasz dla zwierząt na całym świecie, głównie w USA, w Argentynie, Kanadzie i w Brazylii. Z góry założono, że wszystkie te produkty spożywcze i pasze dla zwirząt będą nasycone Roundapem.

  W naszych badaniach używaliśmy bardzo rozcieńczonego Roundapu – chodziło o to, by powtórzyć test toksyczności Monsanto. Ja sam jestem doradcą rządu francuskiego, skierowałem prośbę do Komisji Europejskiej o wykonanie oceny wpływu GMO na zdrowie. I co się stało? Gdy zapytaliśmy o wyniki testów, na podstawie których wprowadzono GMO do użycia, okazało się, że firma Monsanto nie chce ujawnić wyników badań krwi szczurów laboratoryjnych karmionych GMO zawierającym Roundup. Gdy w końcu administracja rządowa wymusiła ujawnienie tych wyników, okazało się z kolei, że wykryto objawy toksyczności GMO w wątrobie i nerkach badanych zwierząt. I wtedy nasze badania wykazały także skutki uboczne – takie jak – intoksykacja pozostałościami Roundapu w komórkach.

  Podczas badań stwierdziliśmy, że Roundup należy do głównych substancji skażających wodę i żywność. Inne takie substancje to PCB obecne w transformatorach – niestety jest to również produkt Monsanto. Są oni największym koncernem chemicznym na świecie. PCB jest obecne w organizmach niemowląt na całym świecie! A substancja ta w kombinacji z innymi może powodować problemy zdrowotne. Pracujemy także nad atrazyną, lendanem i głównymi pestycydami, które są w wodach powierzchniowych – dlatego nie jest tak, że wymyśliłem sobie temat „Monsanto”.

  Z toksynami jest podobnie – mogą one zaburzać układ nerwowy, hormonalny, czy odpornościowy, powodując najróżniejsze dolegliwości. Dlatego też, by określić, ze przykładowo Roundup jest rakotwórczy trzeba wielu badań epidemiologicznych. Z punktu widzenia medycyny, nie można tego zrobić, gdy efekt toksyczny pojawia się z opóźnieniem lub w kombinacji z innymi truciznami, nie pojawia się tu zwielokrotnienie czynnika w krótkim czasie – gdyż jest to bioaktywizacja przez dłuższy czas – tak jak działa spam w komputerze – nie powoduje on problemów w jednym tylko dokumencie, ale może mieć wpływ na wiele dokumentów na wszystkich dyskach komputera.

  W badaniach okazało się, że Roundaup w bardzo małym stężeniu – takim, w jakim on występuje w GMO, a nawet 800 razy mniejszym, jest w stanie zabijać komórki człowieka w krótkim czasie – 2-3 dni. W jeszcze mniejszym stężeniu Roundup zaburzał system hormonalny – blokując wydzielanie hormonów płciowych w komórkach, jak też samo działanie tych hormonów w komórkach. Co bardzo ważne – hormony te mają kluczowe znaczenie dla płodu ludzkiego – bez nich niemożliwe jest ukształtowanie narządów płciowych noworodka i zdrowych kości. W zeszłym roku zajęliśmy się z kolei rodziną z trójka małych chłopców, z których dwóch urodziło się bez odbytu i bez normalnie rozwiniętych narządów płciowych – bez wyraźnych cech jednej lub drugiej płci. Okazało się, że ich ojciec stosował w gospodarstwie rolnym aż 1,3 tony środków ochrony roślin na rok, z tego 300 kg glifosatu.

  Jeśli Monsanto karmiło szczury GMO – my chcemy zobaczyć skutki tego eksperymentu. Wtedy po sprawdzeniu wyników badania krwi tych zwierząt stałoby się jasne, że maja one problemy z wątrobą i nerkami. Z tego samego powodu przeprowadziliśmy badania na komórkach ludzkich.

  Można powiedzieć, że Unia Europejska dopuściła uprawy GMO w bardzo ograniczonym zakresie. W roku 2000 koncerny biotechnologii w UE chciały osiągnąć poziom 50% upraw GMO. Obecnie, w roku 2010, jest tylko 0,5% takich upraw, – co oznacza wątpliwy sukces upraw GMO w Europie.
  Niestety importujemy GMO ze Stanów Zjednoczonych na podstawie kontraktów podpisanych na poziomie światowej Organizacji Handlu. Również Komisja Europejska naciskała, by te kontrakty podpisywać, dlatego właśnie w łańcuchu żywieniowym mamy soję GMO nasycona Roundupem.

 9. Co bedziemy dyskutowac . Jeden profersor jest nasz nieprogramowany drugi profesor jest programowany . Moze ten , ktory mowi o GMO juz sam jest GMO . Bylo prowadzone wiele doswiadczen Rosjanie tez to zrobili na myszach . Dewastujace wyniki i niekorzystne dla GMO . Mysz karmionych GMO dzieci mialy bardzo krotki zywot . Monsanto Ha ha nigdy nie da prawdziwych danych . To jakis Joke . Od lat nie wiemy na jakich warunkach pracuja banki , polityka , programy zbrojeniowe , farmaceutyczne koncerny a wy checie badania z MONSANTO . To odrazu powinno isc na szubienice ze swoja cala ekipa . A propo jedzenia , przeciez zostaje wyrzucane do morza , zeby utrzymac ceny . Caly czas obecnie trobia w TV POlskiej ile to jedzenia sie wyrzuca do smietnikow . Kiedys czytalam , ze biedni afrykanie nawet nie chca pszenicy ze Stanow poniewaz jest genetycznie modyfikowana i boja sie , zeby im nie zaszkodzila . To tak oglednie odnosnie GMO . To jest tak jakbysmy sobie do krwi wposcili trujaca substancje .Jedzenie ma wartosci lecznicze tez. Ja intuicyjnie nie jem pomidorow od wielu lat . Nienawidze zadnych odmian pomidorow tylko mojej kolezanki pomidory na Tasmani byly dobre ale ona miala swoje nasiona od 25 lat z Polski . Musze powiedziec , ze co nie pachnie jest do kitu i nikt mi nie wmowi zadnych banialukow . Zadne teorie mnie nie przekonaja . Teraz pomidory sa ochydne .

 10. Bardzo „uczesane” można powiedzieć przemówienie prof. Twardowskiego, który sądzi, że dwie trzecie społeczeństwa jest na tyle głupia, że można dyskutować merytorycznie n/t GMO wyłącznie z naukowcami, jednocześnie na naukowej, akademickiej konferencji daje tak „miałkie” wystąpienie, że aż żal słuchać. Jednak nie mogło być ono inne, ponieważ „korzyści” płynące dla ludzkości ze zjadania żywności gmo są wprost proporcjonalne do ciężaru gatunkowego argumentów pana profesora zawartych w jego prezentacji i myślę, że pan prof. bardzo dobrze o tym wie. Smacznego zajadania żywności gmo panie profesorze. Pan Bóg będzie miał na uwadze szlachetne serca biotechnologów w walce o „pełne żołądki” ludności z Burkina Faso.

 11. Czy istnieje taka możliwość powstania w niedalekiej przyszłości programu w NTV poświęconemu GOM ?? Założeniem tego programu było by pokazywanie społeczeństwu palcem produktów leżącym na półce w naszych sklepie które zawierają GMO.

 12. @JA
  świetna inicjatywa.
  Zrobienie konsumenckiego portalu ze spisem produktów GMO.
  nie wiem jak by miały wyglądać badania, kto by płacił za ciągłe ekspertyzy?
  pomysł ok.
  może lepiej postawić witrynę produktów NIEZAWIERAJĄCYCH – mniej roboty
  😉

 13. @Alina
  co ciekawe – Burkina Faso zdaje się, że apelowało o zaprzestanie dotacji i pomocy od ONZ a rząda zniesienia dotacji rządowych jakie USA udziela swoim firmom bawełanianym. Przez te praktyki czysta-organiczna bawełana z BF nie ma szans na WOLNYM RYNKU ze wpierającym państwowo uprawy USA – (CCCP?).
  Dla przypomnienia – nam UE kazała zamknąć stocznie by rząd nie mógł ich wesprzeć wg. wolnorynkowych zasad.
  Po wybuchu kryzysu komisarz Nelky Cruz nie protestowała przecie państwowym dotacjom BANKÓW.

 14. Rolnicy polscy otrzymują (już niedługo, i co potem?…) dopłaty do…nieuprawiania ziemi w postaci funduszy UE na ‚zapuszczenie swoich pól trawą i…koszenie jej..’ (absurdy rodem jak za socrealizmu tylko trochę inaczej podane, pod innym szyldem) . Rozmawiałem z przytomnym rolnikiem mazurskim, mówi: ‚bieda będzie straszna na wsi jak wstrzymają dopłaty do polskiego rolnictwa (2014rok)’.
  I o to chodziło, że kiedy Polak Rolnik kosił trawę przez kilka ładnych lat, to rolnicze rynki zbytu w Polsce przejęły korporacje unijne.
  Może tak miało być. Może Chłopów polskich ma obudzić głód za 2-3 lata i dojdzie do jakiego pospolitego ruszenia na ulice?

 15. O patrzcie, patrzcie i słuchajcie, kto ma uszy słuchania….
  Ten bezrefksyjny neurouleptyk zarazem sprzedawczyk, (gdy się temu bliżej przyjrzeć) niejaki prof. Twardowski bredzi – cytuję : ”i tak dziennie umiera z głodu i braku wody kilkanaście tysięcy ludzi i nie ma sensu tego poprawiać”
  Prawdziwy komunikat pod słowami tego ”kosmicznego osła” brzmi : i co z tego, że GMO rujnuje organizmy, jak i tak ludzie umierają z głodu i nędzy, a jak GMO powali następnych, to przecież i tak żadna różnica ….

 16. Ach te dyskusje, miliony słów wszystko na daremnie.
  Czas zweryfikuje, będzie nas dużo mniej i nie będzie już pokrzywdzonych, żeby ukarać winnych. Nie będzie też winnych by postawić ich przed sądem.
  Następne pokolenia jeżeli przetrwają, będą nas przeklinać.

 17. Następne pokolenia uznają że byliśmy mało uświadomieni i słabi by coś zdziałać. Nie będą mieć do nas pretensji tak jak my nie mamy do poprzedniego 😉

Comments are closed.