Stop nowemu porządkowi świata – 29.05.2013

Wisław Rachwał – został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżnem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i na uroczystości wręczenia odmówił jego przyjęcia.

19 thoughts on “Stop nowemu porządkowi świata – 29.05.2013

 1. Wyjątkowy gest. Brawo! Wielu łasi się jak psy na kiełbasę o takie odznaczenie, a tu facet zasłużył (przynajmniej z tego co mówi prowadzący) i odmówił. To niebagatelna sprawa. Jeszcze raz brawo!

 2. Oto człowiek uczciwie realizujący swoje człowieczeństwo, który odsuwa na bok ego stawiając na pierwszym miejscu własne sumienie.Gest sam w sobie nie miałby jako takiego znaczenia, jeśliby nie kryła się za nim idea wynikająca z głębi sumienia. To jest przykład osoby, która słucha własnego sumienia i kieruje się nim we własnym życiu.
  Taka postawa ma wielkie oddziaływanie moralne (nie twierdzę , że od razu na szerokie kręgi ludzi) i z pewnością należy takie zachowania wypływające z istoty człowieczeństwa nagłaśniać, upowszechniać, mówić o nich. To jest niezłomna postawa, nie przejawiająca żadnego koniunkturalizmu, cicha, silna i wartościowa, warta naśladowania. Poprzez takie osoby świat prędzej czy później będzie się zmieniał na lepsze. Wierzę, że dużo jest takich ludzi, jednak powody, dla których się o nich nie mówi wynikają z tego, jakie postaci obecnie kreują sferę publiczną. (NTV jest wyjątkiem potwierdzającym regułę).

 3. Ja uwazam,ze powinien p.Wiesiek przyjac ten order ,a moze uznaje to ‚odznaczenie ‚za niegodne..jak uwazali zolnierzeUSA walczacy w Wietnamie..nie pzyjmowali,bo nie chcieli byc odznaczani za zabojstwo zalegalizowane przez swojego prezydenta…P.Wiesiek jest idealista i jak to bywa zawiodl sie jak my wszyscy…Od 25 lat mamy tzw.Wolna Polske a u wladzy ludzi,ktorzy za nia walczyli ponad30 lat temu…a wlasciwie to dzieci osob,ktore walczyly od 1945r.Pora sie ocknac i znowu wziac do roboty!Panie Wiesku jest Pan wspanialym,pelnym poczucia obowiazku,moralnosci wartosciowym czlowiekiem troche medycyny Jana Pokrywki i da Pan rade pokierowac Mlodymi bez doswiadczenia!Odwagi i wiecej optymizmu!pozdrawiam serceczni Pelnawiarywprzyszlosc

 4. Czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest nadal odznaczeniem „chlebowym”?Jeśli tak, to rezygnacja z niego oznacza również stratę finansową. Nie wiem, czy było warto, zwłaszcza, że ci którzy się o to postarali chcieli docenić zasługi z przeszłości. Sprzeciw wobec obecnej sytuacji, jakże słuszny, można wyrazić w inny sposób.
  Uważam, że dążenie do zapewnienia ludziom bezwarunkowego dochodu podstawowego, przebudowa społeczeństwa i oparcie nowego systemu ekonomiczno-społecznego o zasady miłości i odpowiedzialności to sprawy, o które warto powalczyć.
  Czy rozważaliście również sprawę waluty „organizacyjnej”? Chodzi np. o walutę Wolnych Ludzi nie ograniczonej terytorialnie jak to ma miejsce z walutą lokalną?
  Pozdrowienia dla wszystkich niespokojnych duchów

 5. jak mozna przyjac nagrode z rak slugusow tego z czym sie walczy . Brawo dla pana Wisława

 6. Szkoda, że nie ma następnej części programu. Chętnie bym tego ponownie posłuchał.

 7. Przywrócenie wartości, podmiotowości człowieka to podstawa.
  Ludzie powinni te sprawy ćwiczyć.
  W urzędach zatrudniać tych co te sprawy mają przepracowane i opanowane. Takie powinno być kryterium zatrudniania na stanowiskach publicznych.
  Albo jesteśmy za prawdziwą cywilizacja albo nie.
  Przecież my umiemy rozróżniać co jest co.
  Wtedy nie potrzebne będą referenda.
  Należy nieustająco wykazywać wyższość i praktyczność systemu opartego na wartościach.
  Nikt już nie chce być żadnym liderem.
  Ludzkość już umie czytać i pisać i wiele rozumie.
  Wówczas mielibyśmy mieli do czynienia z różnorodnością ale nie z ruchem wstecznym.

 8. konstans pisze:
  ‚Sprzeciw wobec obecnej sytuacji, jakże słuszny, można wyrazić w inny sposób.’
  – – Zgadzam się, za cicho się to odbyło, zabrakło stosownego transparentu, a i megafon by nie zaszkodził w ucho jaśnie pany wojewodzie

  ‚Pozdrowienia dla wszystkich niespokojnych duchów’
  – – Lepiej brzmi…’niepokornych’. Tylko SPOKÓJ może nas uratować

 9. Lilli pisze:
  ‚A co powiecie na taką propozycję jak DARMOWA KOMUNIKACJA MIEJSKA? ‚
  – – myślę o tym od 10 albo więcej lat i co? doczekałem się w Żorach, mam się kopnąć piętami w pośladki z tego tytułu? (w takim tempie jak ma być to wprowadzane to potrzebuję 100 wcieleń jeszcze żeby się doczekać, dlatego wysiadam z tego autobusu, przesiadka! 🙂

 10. Nestlé mówi, że dostęp do wody nie jest podstawowym prawem człowieka.

  Obecny przewodniczący i były prezes Nestlé, największego producenta artykułów spożywczych na świecie, uważa, że odpowiedzią na globalne problemy z wodą jest jej prywatyzacja. Jest to oświadczenie na piśmie, tej wspaniałej firmy, która handlowała fast foodami w Amazonii, zainwestowała pieniądze w celu udaremnienia etykietowania produktów zawierających GMO, ma niepokojącą etykę związaną z produktami dla niemowląt i wdrożyła cyber armię by monitorowała internet pod kontem krytycznych dyskusji na jej temat w mediach społecznościowych………
  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/prywatyzacja_wody_nestl,p778911042

 11. Szacunek dla p. Wiesława, za nie przyjęcie orderu,
  ja reż bym nie przyjął,
  za jakie Odrodzenie, przeprasza?
  Chyba że za odrodzenie mafii w Polsce.

 12. Czy jest to normalne zeby po pol dnia w slonecznej pogodzie tak sie spalic zeby skora schodzila? To ani nie byl zaden upal tylko sloneczny dzien (pare tyg temu)

 13. Również składam wielki szacunek dla Pana Wiesława Rachwała…

  TAKICH LUDZI NAM TRZEBA !

 14. SPROSTOWANIE
  A jednak nadawany jest nie około północy !
  Najwyraźniej trafiłam na powtórkę programu, ponieważ nie był to program TVP1

  Na podanej stronie doczytałam:
  Świat widziany „po prostu”.
  Autorski program publicystyczno-reporterski, w którym poruszamy najważniejsze tematy społeczno-polityczne, te aktualne, jak i te ważne w przeszłości.
  W każdym odcinku nie zabraknie ciekawych wywiadów, nie tylko ze znanymi, ale także z nieznanymi, choć często nietuzinkowymi osobami.
  Tomasz Sekielski zaprasza we wtorki o 20.20 do TVP1.

Comments are closed.