Stop Nowemu Porządkowi Świata – 31.10.2012

Rozmowa Janusza Zagórskiego z Dariuszem Brzozowcem nt. finansów globalnych, przepływu pieniądza, ekonomii i kredytu.

Telefoniczna rozmowa Janusza Zagórskiego z Maciejem Lisowskim z Fundacji Lex Nostra.

Zapis Konferencji Smoleńskiej – wystąpienie prof. Jana Obrębskiego.

18 thoughts on “Stop Nowemu Porządkowi Świata – 31.10.2012

 1. Jak się panowie Janusz Zagórski i Dariusz Brzozowiec zbiorą, żeby dyskutować o ekonomii , to 90 % z tego same bzdury.
  Po pierwsze Panowie, inwestycje w zdrowym systemie nie biorą się z kredytów, tylko z oszczędności , są oszczędności, to są pieniądze na kredyty. Kredyt społeczny to zaprzeczenie normalnego gospodarowania przez ludzi, bo kreuje się sztuczne oszczędności, które zabierają zasoby z efektywnych procesów gospodarowania, dających optymalne zatrudnienie.i dmucha się balony spekulacyjne , jak obecnie. Jednym słowem kredyt społeczny , to obecna ekonomia Keynesa , tylko inaczej nazwa i przedstawiona.
  Aby zbudować dom na wyspie trzeba zebrać najpierw zapasy żywności (oszczędności), żeby mieć co jeść przez miesiąc albo dwa w czasie budowy., czyli trzeba odkładać jakiś procent bieżących zapasów jedzenia.
  To samo w realnej gospodarce społeczeństwo musi zacząć mniej konsumować, żeby czynniki produkcji ze strefy konsumpcji przesunąć do stref bardziej odleglejszych od konsumpcji , tworząc tym samym w procesie inwestycji głębszą strukturę produkcji a przy tym bardziej efektywną.
  Po drugie, jak nie wiecie , który system pieniężny jest najbardziej optymalny , to po co w ogóle wypowiadacie się na ten temat ? Trzeba wiedzieć o czym się mówi a nie gdybać.
  Najbardziej optymalnym systemem pieniężnym , jest taki, który pozwala, tworzyć się realnym oszczędnościom, czyli taki , który funkcjonuje tak , że jak ludzie zaczną więcej oszczędzać to wtedy pojawia się wtedy więcej kasy w bankach i możliwe są inwestycje , bez zagrożenia przeinwestowania, nadmuchania balonów spekulacyjnych. Takim systemem pieniężnym , jest system kruszcowy , oparty na złocie i srebrze.
  Po trzecie w systemie z pieniądzem kruszcowym występuje stały realny wzrost wartości nabywczej pieniądza, czyli deflacja i jest to zjawisko pozytywne, bo ludzie za jednostkę z biegiem czasu mogą kupić coraz więcej.
  W systemie z pieniądzem kruszcowym nie potrzebny jest bank centralny.
  Po czwarte, żeby mówić o lewarowaniu, to trzeba poruszyć przynajmniej zagadnienie rezerwy cząstkowej, w przypadku 100% rezerwy cząstkowej i stałej bazy monetarnej, tak jak w przypadku pieniądza kruszcowego, nie występowałoby żadne lewarowanie, każda transakcja miałaby pokrycie w realnym pieniądzu.
  Panowie blado , bladziuchno, mieszacie ludziom w głowach i do tego jeszcze jesteście z siebie zadowoleni. Prędzej stworzycie ekonomię piekielną niż ekonomię wolnych ludzi.

 2. P.S. Panowie nie wiecie, jak się programuje , kryzysy ?
  To proste, zaczyna się od akcji kredytowej, która wywołuje boom gospodarczy, pompowanie rynku pustym pieniądzem. Taki balon teraz można pompować bardzo długo, gdy był w USA standard złota, kryzys przychodził po 6,7 latach, obecnie może to trwać dwie dekady albo dłużej.
  Sztuczka polega na tym, aby dostarczać taką ilość pustego pieniądza na rynek, żeby nie pozwolić cenom towarów konsumpcyjnych rosnąć szybciej od cen czynników produkcyjnych, czy pierwotnych środków produkcji (dlatego ceny surowców cały czas idą w górę, widać to po ropie np).
  Pierwszym objawem nadchodzącego kryzysu jest właśnie szybszy wzrost cen towarów konsumpcyjnych od cen czynników produkcji surowców.
  Taka jest natura cyklu koniunkturalnego, później pojawia się dalszych pięć czynników pokazujących załamanie gospodarki, pierwszym jest wspomniany wyżej. Jednym z ostatnich jest radykalne podwyższenie stóp procentowych , do poziomu powyżej 10%.
  Te wszystkie procesy opisuje bardzo dobrze a ustriacka szkoła ekonomii.

  http://mises.pl/

 3. @Maniek z Twoim komentarzem to jest tak jak z tragedią smoleńską 90%:, mediów
  próbuje wmówić ludziom że to nie był zamach, a 10% twierdzi że był.Co nie znaczy że 90% ma racje.Mnie nie interesuje te 90% ponieważ słyszę je wszędzie,każdy głupi to słyszy chcąc nie chcąc.Mnie interesuje jakaś alternatywa (10%).A o nią z koleji ciężko .
  Tak, że dziekuję Wam panowie Januszu i Dariuszu za kawałek innego ciasta.
  Cieszę się, że poruszacie takie tematy ogarniając je zarazem przy pomocy szerszych granic ludzkiej percepcji.
  A teraz jedna uwaga odemnie,mianowicie chodzi o przytoczony zapis w konstytucji polskiej odnośnie pożyczania pieniędzy przez rząd od banków komercyjnych.
  Otóż, zgadzam się z Wami że takowy nakaz istnieje aczkolwiek, wydaje mi sie że jest on
  podyktowany przez unię od czasu podpisania Traktatu Lizbońskiego i obowiązuje on wszystkie kraje członkowskie.A stanowi o tym art.123 traktatu.

 4. @Krzysztof
  Może jakieś konkrety, bo lać wodę każdy może.
  Chciałbym jeszcze dodać , że te 90% o których piszę, to nie to 90% z zasady Pareto, ale żeby to wiedzieć, trzeba mieć minimum wiedzy ekonomicznej, nieprawdaż Krzysztofie ?

 5. MANIEK JESTES NAIWNY.OPWIADASZ JAK POWINNO BYC ALE JEST INACZEJ DOKLADNIE JAK TU MOWIA.OBEJRZYJ SOBIE FILMIK NA YOUTUBE PIENIADZE JAKO DLUG

 6. Maniek: to ciekawe argumenty. Skoro masz swoje propozycje – zaprwzentuj je, podaj przykłady i zachęć do rozważenia zamiast traktować wszystkich jak idiotów.
  Możliwe, że masz rację. Możliwe też, że system kruszcowy też jest pułapką – bo jest łatwy do przejęcia przez cwaniaków z FEDu. (o czym panowie wspominali – kto dziś ma światowe złoto). Trik uwolnienia się z parytetu złota, i śmierć Kennedyego po wprowadzeniu 11110 jest wszystkim znana. Rozważania nt. nowej ekonomii jest zastanawianiem się nad uwolnieniem społeczeństw od ucisku kredytowego i zastąpienia parytetu do limitowanych złóż – ekwiwalentem powszechnie dostępnym jak praca, umiejętności, zdolności. Kto dyktuje strukturę cen? Czy nie ci co posiadają złoto tym, którzy go nie posiadają? Dlaczego ziemia pod działkę ma raz kosztować 5$ z m2 a za 10 lat 105$ skoro cały czas należy do tego samego społeczeństwa?
  Dobrze, by D. Brzozowiec, lub ktoś od proponowanego kredytu społecznego merytorycznie odniósł się do argumentów Mańka.
  Pzdr.

 7. Robert pisze: Do ostatniego wideo. Na uczelni wisi krzyz na scianie???? Masakra !!!!!

  aid pisze: dleczego masakra?

  Jest krzyż. Faktycznie masakra!…
  Dlaczego? Miała dominować nauka, dowody empiryczne – bez tendencyjności żadnych innych przekonań. Ten krzyż zaśmieca czystość tej atmosfery. Że niby co… ‚Bóg z nami, Jezu pomóż nam dowieść prawdy?’

 8. @Gregory – jak dotąd Twoje wpisy cechowała rozwaga – dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego jednego z najważniejszych dla rozwoju ludzkości proroków porównujesz do śmiecia? Co ma piernik do wiatraka? W czym duchowość kłuci się z nauką? Fizyka kwantowa, czy postkwantowa to niemal metafizyka, a granice między twardą wiedzą a wyższą świadomością są nieostre. W którymś z wywiadów NTV – naukowiec podawał przykłady, że szamani znali biologię molekularną zanim w Europie powstał pierwszty mikroskop. Czym jest prawda? Krzesło na którym siedzisz jest prawdą? A może zlepkiem atomów? A może zwitkami energii tworzącymi atomy? A więc może jedynie kwantową projekcją? Jesteś pewien, że Twoja świadomość nie przekracza śmiesznej skali 5ciu zmysłów? Więc może jednak poczytaj Jezusa czy Buddę, porównaj Ich rzekaz do odkryć fizyki kwantowej czy postkwantowej. Poczytaj o Z-tajemnicach i X-tajemnicach przekraczających wyobraźnię najteższych fizyków i dopiero potem zacznij krytykować Tych z połączeniem ponad wymiarowym.

 9. OK, przyznaję Ci rację, mogłem użyć mniej kontrowersyjnego (emocjonalnego) porównania, np: zniekształca, zakłóca). Na pewno nie miałem na myśli tego co mi zarzucasz: Jezusa śmiecia. Chodziło mi o to, o co mi chodziło, j/w. (Nie wiem kim był Jezus Nazarejczyk ,nie pamiętam, mógł być ‚jednym z najważniejszych dla rozwoju ludzkości proroków’)
  Co innego Kim Jezus był/jest naprawdę, a co innego co symbolizuje dziś na ścianach: szkół, instytucji, itd… Symbolizuje władzę Kościoła w Polsce. Jego wszechobecność i wszedobylskość.
  Dlatego nie mylmy Jezusa Nazarejczyka z symbolem jakim się stał w celu zawładnięcia ludzkimi umysłami przez globalnego molocha – Instytucję Kościoła Kat.
  Utrzymuję, że powinni wybrać salę bez krzyża na ścianie.’ Sprawa smoleńska’ powinna być rozpatrywana neutralnie – ZWŁASZCZA bez kontekstu symboli religijnych utożsamianych z: Kościołem —> Śmiercią prezydenta Kaczyńskiego —> prezesem PISu

  „poczytaj Jezusa czy Buddę, porównaj Ich rzekaz do odkryć fizyki kwantowej czy postkwantowej.”
  – Ja się z tym zgadzam, czytałem to o czym piszesz. Głębszy buddyzm popiera fizykę kwantową.
  Jednak wytłumacz mi, co ma piernik do wiatraka… Przekaz Jezusa N. ‚tożsamy’ z odkryciami fiz. kwantowej/post-kwantowej – może wytłumaczyć naprężenia brzozy lub jest w stanie przydać się w zeskrobywaniu trotylu ze skrzydeł?

 10. @Gregory
  Też nie jestem fanem kościoła katolickiego jako instytucji 😉
  Hipokryzja i zasłanianie się najwyższymi ideami w rozgrywaniu partykularnych interesów… do tego cichy pakt z globalną elitą: zero reakcji na GMO, opryski etc.
  Ale niech niechęć do jakiejś instytucji, czy pomieszanych ludzików nie przesłania nam esencji. Struktura kościelna z jej polityką, pychą i miłości do przepychu ma się nijak do przekazu Jezusa czy działalności NORMALNYCH chrześcijan.
  Szanuję osoby przestrzegające 10 przykazań, szanuję buddystów panujących nad ego, szanuję sufich i etycznych ateistów.
  Nie będzie mi jakaś instytucja, której nie trawię odbierała szacunku do uniwersalnego symbolu i dobrych ludzi dzaiłających w ramach tej instytucji. Bo tacy też istnieją. Tak, jak nie będzie mi jakić Adolfik odbierał uznania dla symbolu słońca – bo był leszczem przywłaszczającym nie swoje logo.
  Ludzie potrzebują duchowości – tradycyjnie w Polsce przekazywanej przez kościół – Oni są też warci szacunku – a jaki będzie ich rozwój na ścieżce – nie mi oceniać – to ich karma.

  Co do PiSu to też nie jestem fanem, ale jak widziałeś w komisji sejmowej dot. nasiennictwa – posłowie tej opcji mocno walczyli o zakaz GMO. (no cóż, lubię, nie lubię – szacun!). Smoleńsk – moźliwe są obie wersje. Zobaczymy.

  Nie ma co się nakręcać na jakieś grupy, czy symbole.
  Patrząc na ludzkie zagrywki z większą wyrozumiałością spalimy więcaj złej karmy
  i dodamy światła planecie.

  Zatem widząc jak więlkim symbolem dla innych ludzi jest krzyż (symbolem życia poza materią, bezwarunkowej miłości i odkupienia) – jestem za utrzymaniem go na ścianach w instytucjach. Tym bardziej, że nie utrudnia on nikomu w logicznymm myśleniu i jest też krzyżem liczb pierwszych – esencji doświadczalnej rzeczywistości.

  Pozdr 😉

 11. „Ale niech niechęć do jakiejś instytucji, czy pomieszanych ludzików nie przesłania nam esencji.”
  – Esencją nauk i mądrości Jezusa Chrystusa nie jest w żadnym razie ten…denat na krzyżu. Zapodano ludzkości takie a nie inne 4 ewangelie do kanonu, zaś resztę kilkunastu zapieczętowano skrycie w katakumbach Watykanu. kropka

 12. Prośba do moderacji, jak już bierzecie się za moderowanie, to róbcie to dobrze. Odnośnie wypowiedzi niejakiego „sado”.
  Chyba po to jest moderacja, żeby na forum nie powstało szambo i nie miały do niego dostępu różnej maści półgłówki.

 13. Panowie moderatorzy , jestem ciekaw , co wami powoduje, że dopuszczacie obraźliwe posty na temat innych forumowiczów, w tym przypadku mnie ? Jakie jest uzasadnienie takiej moderacji , dopuszczanie niewybrednych obelg, bez żadnego pokrycia na temat innych ? Czyżby nic was nie nauczyła ostatnia sprawa z Tomaszem Sidorem , po co w ogóle ta moderacja ?

Comments are closed.