Stop NWO – 23.07.2014

Janusz Zagórski i Paweł Nogal rozmawiają z Krzysztofem Borawskim (zawodowym analitykiem finansowym, ze stażem w dużych instytucjach finansowych i państwowych) o zagrożeniach oparcia walut na złocie.
http://radtrap.wordpress.com/2012/05/21/pulapki-systemu-waluty-zlotej/

Na emeryturę, która pozwoli nam na godne życie raczej nie mamy co liczyć. Co ma w takim razie zrobić przeciętny Kowalski, który co miesiąc chce odkładać 300 – 500 zł i w ten sposób budować swoją przyszłość? Czego najlepiej unikać. Na co zwracać uwagę.
Te i inne kwestie zostały poruszone w rozmowie Pawła Nogala i Janusza Zagórskiego z Traderem21.

O Festiwalu Alternatywnych Społeczności na Stacji Wolimierz opowiada organizatorka – Jemiołka. A o ruchach alternatywnych w odniesieniu do Festiwalu rozmawiają Paweł Nogal i Janusz Zagórski.

7 thoughts on “Stop NWO – 23.07.2014

 1. Witajcie !
  Kiedy ja wieczorem ide spac to bardzo sie ciesze ze jak rano wstane to moge siasc i obejrzec Wasz material ALTERNATYWNY ( bardzo lubie to okreslenie, wyraza moj sprzeciw wobec terazniejszosci ). Gdyby Was nie bylo i Wam podobnych zwapilabym w ludzkosc. Jestem „emerytka”, na moje szczescie nie tylko polska, i mam uczulenie na sytuacje ludzi w moim wieku a rowniez mlodszych w temacie za co zyc gdy nie mozna juz pracowac. Mowiac o polskich emeryturach na moim przykladzie, mnie akurat wystarcza mojej emerytury do „pierszego” na moje urzymanie bo dostaje ja 24-go kazdego miesiaca, czyli na przecietny tydzien zycia a co z trzema tygodniami ???? A powaznie mowiac potrzebna alternatywa. Moim zdaniem wlasnie w tej chwili taka jest, i bardzo sie ciesze ze wlasnie powstala w Polsce a sa to spoldzielnia NFD, gdzie bez dodatkowych kosztow mozna wygenerowac dochod na emeryture, oraz spoleczny sklep Familo, gdzie na wlasnych zakupach, glownie spozywczych rowniez mozna wygospodarowac niezle oszczednosci. Nie chcialabym abyscie potraktowali to jako reklame poniewaz jestam zafascynowana tymi pomyslami, moze warto o nich u Was powiedziec polskiej spolecznosci. Pozdrawiam serdecznie z Zielonaj Kanady i zycze Redakcji NTV duzo zdrowia i energii z mysla oczywiscie o nas sluchaczach. Cieszymy sie tu wszyscy, ktorzy wiedzo o Was, ze JESTESCIE. Z uszanowaniem Katarzyna Kepska. ( przepraszam za brak polskiej trzcionki)

  1. Pani Katarzyno , to są reakcje na nienormalność która zapanowała ,złodzieje rozkradli i zrujnowali kraj a na dodatek zadłużyli do granic wytrzymałości na koszt narodu ,miliony wyjechały i miliony jeszcze wyjada .kraj żyje bo płynie GOTÓWKA od emigracji w wiekszosci zarobkowej ,W miastach i miasteczkach totalne bezrobocie za pracujących uważa ludzi zarabiających 800 -1300 zl nie mówiąc o świadczeniach ,a tutaj Hit przed laty i tak było „nieźle” !!! to 2007 rok https://www.youtube.com/watch?v=JlbbA1BygL8 Pozdrowienia do Kanady 🙂

 2. Jestem pod olbrzymim wrażeniem wystąpienia Krzysztofa Borawskiego.
  Świetnego precyzyjnego, fachowego ale b. ładnego i przystępnego sposobu wypowiadania się – jak i przede wszystkim przedstawionych argumentów.

  Nie mogę się powstrzymać i wkleję swój pis sprzed 2 tygodni :
  „Czy państwa kolonizaczyjne, czy też Chiny – po to gromadzą olbrzymie ilości złota – by zapewnić równowagę na świecie, czy po to by kolejny raz zdobyć przewagę nad słabszymi i dyktować im swoje prawa…
  Należy postawić pytanie (retoryczne?) czy rządy sterują korporacjami czy korporacje rządami?”

  GLOBALNA WALUTA – to zalążek Rządu Świtowego!
  Odejście od systemu długu oznacza emisję pieniądza narodowego-bezotsetkowego!!!!
  Brawo! Świetnie, że osoba posiadająca tak zaawansowaną wiedzę to potwierdza.
  Fantastyczna wiwisekcja neoliberalnego klekotu.

  Wreszcie wolnościowe – odpowiedzialne [święte 😉 ] słowa!

  Przy całej sympatii dla Tradera21.

  1. Fakt, Pan Krzysztof dał dobre i ciekawe wystąpienie.
   Cieszę się, że przebijają się wreszcie inni ludzie do dyskusji 🙂

   Ale co jest złego w globalnej walucie? To źle, że dajmy na to takie złoto czy srebro jest akceptowalne i wymienialne w każdym miejscu na całym świecie? To dobrze świadczy o takim pieniądzu i to jest jego pożądana cecha moim zdaniem.

   Dla takiego Rządu Światowego sam fakt, że waluta jest globalna to za mało. Rząd Światowy wymagałby by ta waluta była JEDYNĄ walutą. Tak jak Rząd Światowy – jak sama nazwa wskazuje – miałby monopol na rządzenie, tak i musiałby mieć monopol na pieniądz żeby był w pełni usatysfakcjonowany i to jest sedno problemu 🙂

   Śledząc historię pieniądza to na ogół złoto (prawie) zawsze szło w parze ze srebrem (srebro było chociażby właśnie na potrzeby rozliczania się z małych transakcji, żeby nie było konieczności strasznego rozdrabniania się ze złotem).
   Więc jeśli wrócimy tylko i wyłącznie do złota to będzie to oczywiście lepszy system niż ten obecny ale dalej byłby skłonny rodzić patologie – taka to już domena monopoli 🙂 Plus oczywiście fakt, jak dzisiaj rozkłada się stan posiadania złota na świecie (który na dodatek nie jest do końca jawny i taki oczywisty) – układ dla nas mało korzystny 🙂 Jeśli już opierać walutę na kruszcu to dla nas zdecydowanie lepiej byłoby wykorzystać do tego celu srebro ale też nie ograniczałbym się wyłącznie do samego srebra.

   Kolejno emitowane wywiady i materiały coraz bardziej utwierdzają mnie w przekonaniu, że najlepszym rozwiązaniem jest wolnorynkowy system walutowy proponowany przez Hayek’a 🙂

   http://mises.pl/blog/2011/04/13/hayek-ku-wolnorynkowemusystemowi-walutowemu/

   Warto tu podkreślić ten oto fragment:
   „Co ciekawe, rządowy monopol na emisję pieniądza nie tylko pozbawił nas dobrego pieniądza, ale również jedynego mechanizmu, dzięki któremu moglibyśmy się dowiedzieć, czym byłby dobry pieniądz. Nie wiemy nawet do końca, jakich dokładnie cech oczekujemy, ponieważ w ciągu dwóch tysięcy lat, w trakcie których używaliśmy monet i innych rodzajów pieniądza, nigdy nie pozwolono nam z nim eksperymentować, nigdy nie dano nam szansy dowiedzieć się, jaka byłaby najlepsza jego odmiana.”

   1. Myślę, że masz b. dobre intencje jak i Trader21.
    Problemem nie jest sama waluta, jej podstawa, rząd ani niezależny bank centralny. Ważny jest wektor z jaki dzaiłają ludzie, którzy decydują w ramach tych instytucji.
    Jak u Nietzschego – bankierzy, korpokraci, politycy niestety kierują się duchem zemsty i resentymentu. Każdy instrument użyty zostanie dla ich zawężonych korzyści. Nie ma co się łudzić – złoto, czy srebro będzie deponowane w niejawny sposób, a ten kto będzie je posiadał będzie dyktować warunki innym. Gdzie tu wolność? Z politykami i walutami narodowymi jest ten plus, że społeczeństwa jeszcze mają możliwość redukcji ich urzędniczej swawoli. Swawoli bankierów i korporacji nie da się obejść. O tym mówił m.in. Pan Krzysztof.

    Liberalizn jest piękna ideą, ale dla ludzi hiperetycznych.
    To paradoks bo sam Michalkiewicz (którego lubię 😉 ) namawia innych do wyzysku. „Daj się wyzyskiwać przez 8h, a potem wyzyskuj innych jako konsument” – ale to tak nie działa, to miraż. Wyzysk trwa 24/h – elity wyzyskują 99% populacji i dbaja o to by trend się nigdy nie zmienił. To patologia i utopia.

    Rozwiązaniem wydaje się by sytstem zrównoważony, gdzie ustanowiuone zostaną jakieś granice i prawa w handlu i gospodarowaniem dobrami, a w sferze niższej zagwarantowanie jednostce swobody i wolności gospodarczej. Inaczej będziemy się odbijać od ścian – albo „liberalnej” czyli kosmicznego wyzysku biednych przez najbogatszych co ma miejsce teraz, lub socjalistcznej – czyli kolektywnego decydowania o rzeczach, w których kolektyw nie jest kompetentny – kolejnej utopii, która już miała miejsce.

    😉 Pozdro.

 3. Dobrze mówi p. Krzysztof, wprawdzie to wszystko już słyszeliśmy i czytaliśmy a fajnie to podaje – bez dukania, w prosty żołnierski sposób, sympatycznie się tego słucha.

Comments are closed.