Afera o jajko i kurę wojna UE i UK o szczepionki


Afera na całą UE. “Grozi wojna handlowa” o szczepionki: UE – UK, z firmą Astra Zeneca w tle – na podst. “The Guardian”. Cz. I “Jajko czy Kura?”
Uwaga: Komisarz UE ds. zdrowia, wspomniana w programie, jest z Cypru nie z Grecji, jak odruchowo zostało przeczytane w progranie, z powodu jej greckiego nazwiska i nagrywania programu na żywo i w ekspresowym tempie. Chcąć od razu wyemitować program, nie usunęliśmy tej pomyłki. Sprawy są zbyt ważne, by odkładać w tej chwili emisję, zważywszy, że dodajemy II część.

“Zderzenie brytyjskich i europejskich interesów, po roku napiętych negocjacji w sprawie handlu i bezpieczeństwa po Brexicie, stanowi ZAGROŻENIE DLA STOSUNKÓW [WZAJEMNYCH]”.
– Jeśli tak dalej pójdzie, “ZNAJDZIEMY SIĘ W SAMYM ŚRODKU WOJNY HANDLOWEJ” – mówi Peter Liese, niemiecki eurodeputowany z partii Angeli Merkel. – “Tak więc ta firma i Wielka Brytania lepiej niech się dwa razy zastanowią”.
(odnosząc się do szczepionki BioNTech/Pfizer).

Britain and EU clash:
https://www.theguardian.com/world/2021/jan/27/eu-covid-vaccine-row-astrazeneca-european-commission?utm_term=131454e5cfe0535dbc95ff78f4d59ced&utm_campaign=GuardianTodayUK&utm_source=esp&utm_medium=Email&CMP=GTUK_email

CZĘŚĆ I Wojna EU – UK. Afera o Jajko i Kurę
CZĘŚĆ II poświęcona jest m.in. Serbii i tekstowi z DW:
Deutsche Welle: “Trzeba byłoby być szokująco naiwnym, gdyby pomyśleć, że szczepionki z Chin są dostarczane bez żadnych zobowiązań, że są wysyłane wyłącznie z powodów humanitarnych lub w ramach przeprosin z kraju, w którym przypuszczalnie wybuchła pandemia”.
Chiny to kraj, który myśli długoterminowo. Chociaż miał trudności z zakupem firm w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, może to zrobić znacznie łatwiej i taniej w miejscach takich jak Serbia czy Węgry . W ten sposób kraje te stają się zależne zarówno gospodarczo, jak i politycznie od Chin – podobnie jak miało to miejsce w Ameryce Łacińskiej i Afryce w niedawnej przeszłości.

Related issues:
Bored with vaccines? Switch here:
Tyrannosaur Rivalry – Planet Dinosaur – Episode 3 – BBC One
https://www.youtube.com/watch?v=f62LyoyTe8w

Posted on 12 lutego 2021
30 views

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *